Ostré ale hodnotné pre vaše telo. Prečo práve Čili?
Čili sa stalo súčasťou našich jedál už dávno. Už naši predkovia definovali čili ako stelesnenie boha ohňa. Látka, ktorá dodáva čili jeho typickú ostrosť sa nazýva kapsaicín. Tento derivát dráždi naše chuťové receptory, čo spôsobuje pálivosť.
Medzi najštipľavejšie čili na svete patrí Bhut Jolokia z Indie a Trinidad Moruga Scorpion Red z Nového Mexika. Čili papričky môžeme zohnať v skutočne rôznych veľkostiach. Tie menšie so špicatým koncom pália oveľa viac ako tupé so širším tvarom.
Blahodárne pre zdravie
Čili má skutočne blahodárne účinky pre naše telo a zdravie. Vyznačuje sa širokým obsahom zdraviu prospešných látok, akými sú napríklad vitamín B,C,E, sacharidy, draslík, vápnik , horčík alebo bielkoviny. Konzumácia čili zabraňuje srdcovej aritmii, znižuje riziko rakoviny a podporuje metabolizmus.
Už vyššie spomínaná látka kapsaicín vyznačujúca sa svojimi silnými anestetickými vlastnosťami, pomáha zmierňovať bolesti pri rôznych ťažkostiach. Takisto podporuje trávenie, avšak aj tu platí pravidlo, že všetkého veľa škodí. Jeho nadmernou konzumáciou môžete totiž podráždiť vylučovanie žalúdočných štiav a tým podporiť vznik vredov.
Uskladnite si ho
Najlepšou formou dlhodobého uskladnenia čili je jeho sušená forma. V porovnaní s čerstvými čili papričkami je sušené čili oveľa trvanlivejšie. Uskladňovať by ste bo mali vo vzduchotesných nádobkách. Budete ho tak mať vždy po ruke a kombinovať ho môžete s ďalšími koreninami a bylinkami.
Prvá pomoc pri uhasení požiaru
Ak sa vám stane, že preceníte pálivosť čili je dobré vedieť o pár trikoch, ktoré pálenie bez pochýb utlmia. Pri uhasení vám pomôže suchý chlieb, mlieko alebo jogurt. Naopak voda, šumivé alebo teplé nápoje pálivosť znásobia, čo vám určite neodporúčame.
Čili nemusí byť len súčasťou slaných jedál. V súčasnosti je veľmi obľúbené a používané aj v sladkostiach alebo pive , ktorého chuť dokonale podpíše. Používať ho môžete čerstvé, sušené, marinované ale aj udené. Dokonale zvýrazni chuť jedla a dodá mu potrebnú vášeň.
Napísala: Lucia Šariková
FOTO: freedigitalphotos.net