0

Budeme priznávať príjem. Majme poruke Zákon o dani z príjmov

Marec je pre mnohých podnikateľov neobľúbený mesiac, pretože sa spája s povinnosťou podať daňové priznanie za predošlý rok. Treba zhromaždiť všetky faktúry, výpisy, všeličo zrátať a ešte aj vedieť, ako čo zrátať, aby sme príjem priznali správne. Zákon o dani z príjmov vám poskytne dobrú pomoc.

Spolupráca medzi vami a účtovníkom

Väčšina z nás má svojho účtovníka, ktorý sa o všetko postará, to ale neznamená, že nemusíme byť v obraze. Keď mu dáme do ruky fascikel s našimi dokumentmi, mali by sme ho informovať o všetkých okolnostiach, ktoré v predošlom roku nastali. Koľko sme minuli na sociálne, zdravotné a iné poistenie, aké sme mali nedoplatky alebo preplatky, ako plánujeme zaúčtovať naše výdavky. Zákon o dani z príjmov nás oboznámi so všetkými dôležitými termínmi, ktoré sa nám zídu aj v prípade, že sa rozhodneme daňové priznanie vypĺňať sami. Kto je daňovník, čo je predmet dane, čo je príjem, čo je základ dane, zdaniteľný príjem a daňový výdavok, čo je obchodný majetok – toto všetko je v Zákone o dani z príjmov definované, a tak sa dostane do obrazu aj bežný smrteľník, ktorý normálne sleduje len to, ako mu na účte pribúdajú alebo ubúdajú peniaze. V tomto, ale aj v akomkoľvek inom zákone môžeme zadarmo listovať online a dopátrať sa k potrebným informáciám, kedykoľvek máme nejasnosti. Ak niečomu nerozumieme, zahĺbime sa do problematiky o niečo viac a študujeme si ju vlastným tempom. Len čo vás účtovník požiada o pár čísel, už budete rozumieť, o čom hovorí.

Online judikáty

Ako priznať svoj príjem, výdavky, ako zaplatiť daň a dokedy, to všetko určuje zákon. Vašou povinnosťou je dodržať termíny a v prípade, že vám vznikla povinnosť platiť daň, ju treba do požadovaného termínu vyplatiť, aby ste neplatili penále. Čo v prípade, ak daňové priznanie nestihnete podať? Dá sa požiadať o odklad priznania dane? Prečítajte si voľne dostupné judikáty, teda zoznam platných právnych rozsudkov, a dozviete sa všetko, čo vás zaujíma. Nie vždy treba s otázkami otravovať svojho účtovníka, advokáta alebo miestny daňový úrad. Marec je hektické obdobie nielen pre tých, čo majú povinnosť podať daňové priznanie, ale aj pre tých, čo ich potom spracúvajú. Preto je vhodné nenechať si povinnosti na poslednú chvíľu a veci riešiť ešte skôr, ako bude v strese váš účtovník i pani na príslušnom úrade. Prajeme vám, aby vám v marci vyšli tie najlepšie čísla.

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.