Projekty domov: Tipy, ako postupovať ešte pred ich výberom
Predtým než sa rozhodnete pre konkrétny projekt domu, je potrebné zamyslieť sa nad niektorými dôležitými faktormi. Aký bude mať dom veľkosť a tvar? Koľko izieb? Akú sumu chcete investovať do stavby domu?
Pri výbere projektov domov by sa mali zohľadniť 4 základné faktory:
- Veľkosť a tvar domu
- Dispozícia domu
- Cena realizácie
- Súkromie
1. Veľkosť a tvar domu
Budúci dom by mal spĺňať vaše potreby. Preto je dôležité položiť si niekoľko otázok ešte pred hľadaním projektu. Máte záujem o bungalov alebo poschodový dom? Čo sa týka pôdorysu, vyhovoval by vám dom v tvare L alebo v tvare U?
Na počet podlaží vplývajú aj rozmery pozemku. V prípade malého pozemku je logickým riešením poschodový dom, keď sa ušetrí plocha napríklad pre záhradu a terasu. V súčasnosti sú však veľmi obľúbené takzvané bungalovy – prízemné domy s neobytným podkrovím.
2. Dispozičné riešenie domu
Na výber máte dve možnosti: buď si vyberiete veľké otvorené priestory, alebo uzavretú dispozíciu miestností.
Aký počet izieb by ste chceli mať?
Počet izieb je jednoduché určiť podľa zloženia rodiny či iných konkrétnych požiadaviek. Každé dieťa má väčšinou svoju vlastnú izbu a rodičia svoje miesto pokoja – teda spálňu.
Pracujete z domu? Ak si chcete zariadiť domácu pracovňu, počítajte minimálne s pracovným kútom. V prípade, že potrebujete samostatnú miestnosť, môže byť príležitostne využívaná ako hosťovská izba. Nezabudnite na primeraný priestor pre skriňu v každej izbe/spálni. Pri dostatku miesta môžete voliť šatník ako ďalšiu miestnosť.
Mnohé súčasné projekty domov obsahujú minimalizáciu priestorov a často v nich chýbajú priestory na uloženie technických vecí alebo iných vecí ako detský kočík, lyže a podobne. Odporúčame aspoň jednu malú miestnosť pre uskladnenie takýchto potrieb.
Podpivničenie domu
Do suterénnych priestorov môžete umiestniť sklad, priestor pre voľný čas (fitness centrum) alebo kotolňu. Plocha suterénu si ale tiež vyžaduje určité náklady.
Samostatná garáž alebo garáž ako súčasť domu?
Garáž môže byť samostatne stojaci objekt, ale tiež aj súčasť rodinného domu. Ak patrí k domu, zväčšuje zastavanú plochu a tiež aj náklady na výstavbu.
Pri svahovitom pozemku sa odporúča umiestniť garáž do suterénnych priestorov. Samostatne stojaca garáž nie je súčasť projektov rodinných domov, preto jej stavba môže byť realizovaná neskôr. Treba zvážiť dostupné finančné prostriedky a na základe toho sa rozhodnúť.
3. Cena realizácie výstavby rodinného domu
Rozhodujúcim faktorom pri výbere projektu je cena. Tá je priamo úmerná s veľkosťou domu. Katalógové projekty by mali obsahovať aj položkový rozpočet. Musíte si však uvedomiť to, že rozpočet je vypracovaný len na fiktívnom pozemku a v bežnom štandarde, preto sa od skutočnosti môže líšiť.
4. Požadovaná miera súkromia
Dôležitú rolu pri výstavbe domu zohráva aj súkromie. Ak nechcete, aby vám susedia pozerali do okien, nemali by ste ich umiestniť na bočných stenách. Zamyslite sa tiež aj nad výškou oplotenia alebo krytou terasou.
Reklamný článok
Foto: bigstockphoto.com
Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.