Nenávidený, no potrebný: EGR ventil vie poriadne potrápiť majiteľov áut
Zo zlej funkcie EGR ventilu má celý rad majiteľov starších automobilov strach, hoci existuje mnoho častejšie sa vyskytujúcich závad. V niektorých autách je riešenie jednoduché a po finančnej stránke ani veľmi nebolí, inde môže spôsobiť poriadne vrásky a prievan v peňaženke.
Keďže EGR ventil dokáže narobiť poriadne problémy, je u vodičov často nenávideným kúskom. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, či ide o naozaj potrebný diel, na čo slúži, ako pracuje, prečo sa kazí a aké sú príznaky jeho poruchy.
Čo skratka EGR znamená? EGR – Exhaust Gas Recirculation – v jednoduchom preklade znamená recirkuláciu výfukových spalín.
Na čo slúži EGR ventil?
Recirkulácia výfukových spalín je jednou z dvoch technológií, ktoré umožňujú znížiť emisie výfukových spalín spaľovacích motorov. Princípom je, že časť výfukových spalín prechádza chladičom a je nasávaná späť do motora, kde sa opäť zúčastňuje na procese spaľovania. Výsledkom sú nižšie teploty pri spaľovaní a tým aj nižšia produkcia oxidov dusíka, vznikajúcich predovšetkým pri vysokých teplotách.
Prečo sa EGR ventil tak často kazí?
Najčastejšou príčinou zlyhania EGR ventilu je jeho znečistenie, hoci v novších vozidlách stále častejšie dochádza k poškodeniu systémov, ktoré ventil ovládajú. Väčšie znečistenie bráni práci riadiacej jednotky, ktoré ventil ovláda až dovtedy kým nedôjde k trvalému poškodeniu, ako mechanickému, tak elektronickému. Agresívne spaliny majú zlý vplyv na EGR ventil a časti okolo neho.
Ako spoznáte pokazený ventil EGR?
Príznaky poškodenia recirkulácie výfukových plynov sa môže líšiť v závislosti od typu poruchy. Najčastejšie dochádza k veľkému znečisteniu v sacom potrubí. Na to zvyčajne upozorní kontrolka na palubnej doske.
Najčastejšie sa ventil blokuje v otvorenej polohe, keď už došlo k silnému poškodeniu, ako je napríklad nerovnomerný chod motora pri voľnobehu či problém s rýchlym a hladkým zrýchlením.
Reklamný článok
Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.