Ako vybrať pracovnú obuv?
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci (BOZP) zamestnávateľov zaväzuje, že v prípade, kedy hrozí zamestnancom úraz elektrickým prúdom, poranenie nohy od padajúcich či pohybujúcich sa predmetov, alebo predmetov, ktoré by mohli preraziť podrážku, zaobstarať im pracovnú ochrannú obuv. Je ochranná obuv to isté ako pracovná? Aká obuv sa hodí pre ktoré práce? Aj vás napadá v súvislosti s pracovnou obuvou plno otázok? Poďme si v tom teda urobiť jasno.
Pracovná obuv a jej typy
Zákon zamestnávateľovi ukladá, že na základe analýzy rizík na príslušnom pracovisku vypracuje zoznam týchto rizík. Podľa zoznamu potom pridelí osobné ochranné pracovné pomôcky. Pomôckami môže byť aj obuv.
Obuv sa delí na tri skupiny: na pracovnú, ochrannú a bezpečnostnú. Základným rozdielom medzi typmi pracovnej obuvi je spôsob, akým sú vystužené špičky topánok. Pracovná obuv nie je vystužená tzv. pružinkou či tužinkou. Ochranná aj bezpečnostná obuv tužinku má. Rozdiel je v tom, akému je schopná odolať nárazu. Tužinka u ochrannej obuvi vydrží náraz o veľkosti 100 J, bezpečnostná náraz o veľkosti 200 J.
Na čo sa hodí jednotlivý druh obuvi?
Do pracovnej obuvi spadá naozaj veľmi široké spektrum topánok. Či už sú to športové poltopánky, členkové topánok, alebo kožené poltopánky, výber je naozaj široký. Avšak dôležité je to, že aby obuv bola pracovná, musí byť uzavretá. Topánky s otvorenou pӓtou sa za pracovnú obuv nepokladajú. Okrem prípadov, kedy nemá pracovná obuv ochrannú funkciu, ale zamestnanec nemôže používať vlastnú obuv. Najčastejším dôvodom je hygiena. Predstaviť si teda môžete napr. sestričku v nemocnici, alebo pracovníčku v lekárni.
Topánky bez oceľovej špičky, sa používajú najmä pri práci, ktorá je vykonávaná vonku. Patria sem aj gumové čižmy. Tie sa používajú nielen v rybárstve, ale aj všade tam, kde sú zamestnanci vystavení zvýšenému kontaktu s vodou.
Ochranná obuv má zabrániť poraneniu nohy pri prácach, kde zamestnanec nepríde do kontaktu s príliš ťažkými vecami. Môže ísť napr. o hlinu pri výkopových prácach, alebo o nosenie ľahších predmetov v prípade donášky tovaru k zákazníkovi.
Pre tých, ktorí sú najviac ohrození poranením nohy o ťažké predmety, je určená bezpečnostná obuv. Môže teda ísť o lesníkov, pracovníkov v zlievarenstve, alebo v odvetví armatúr, baníkov, či iných zamestnancov ťažkého priemyslu.
Špecifické odvetvie
Existujú práce, ktoré si vyžadujú naozaj špecifickú a vysoko štandardizovanú ochrannú obuv so špeciálnymi vlastnosťami, ktorá ochráni zamestnanca v tých najnáročnejších situáciách. Medzi takých zamestnancov patria napr. hasiči či chemici.
Dôkladne sa zaoberať normami definujúcimi pracovnú obuv a vybrať pre svojich zamestnancov tú naozaj najvhodnejšiu sa naozaj vyplatí. Správne zvolená a naozaj kvalitná obuv totiž môže zabrániť naozaj nepríjemnému zraneniu.
Reklamný článok
Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.