0

Ako sa nepopáliť pri výbere ideálneho úveru?

Rozmýšľate nad úverom? Potom ste na správnom mieste. Vysvetlíme vám totiž všetko, čo potrebujete o pôžičkách vedieť, poradíme vám aj to, čomu sa treba vyvarovať. Výber ideálnej pôžičky i samotný proces schvaľovania úverov sa dajú zvládnuť ľavou zadnou.

Veľa ľudí sa aspoň raz v živote z rôznych dôvodov dostane do situácie, kedy potrebuje požičať, no nemá k dispozícií dostatočnú hotovosť. Ponuka na trhu s pôžičkami je, našťastie, obrovská, každý si vie preto vybrať taký úver, ktorý bude sedieť na mieru jeho potrebám.

Žiaľ, mnoho Slovákov sa pri tomto veľmi dôležitom životnom kroku spáli, či už preto, že naleteli pochybným ponukám, alebo nevenovali dostatočnú pozornosť informáciám v podpisovanej zmluve. Nech už potrebujete peniaze na čokoľvek, požičať si ich môžete buď od banky alebo od nebankovej spoločnosti. Ak sa rozhodnete pre druhú spomínanú možnosť, vyberte si iba takú nebankovku, ktorá má platné povolenie od Národnej banky Slovenska.

Pôžička na čokoľvek pomôže

Pokazilo sa vám auto a potrebujete nové? Či chcete pred zimou stihnúť rekonštrukciu vášho domova? Nech už je váš dôvod pre úver akýkoľvek, máme pre vás dobrú správu. V súčasnosti môžete získať pôžičku skutočne na čokoľvek, dokonca aj dovolenku.

Skôr, než podniknete prvé kroky, ujasnite si, koľko si chcete požičať a koľko chcete túto sumu splácať. To vám pomôže zorientovať sa na začiatok v pomerne veľkej ponuke bánk. Pri výbere si okrem ceny dajte pozor na ročnú percentuálnu mieru nákladov. Čím je toto číslo vyššie, tým viac v konečnom dôsledku zaplatíte za úver. Dobre si všimnite všetky poplatky, banka vám ich môže účtovať napríklad za zmenu na úvere či predčasné splatenie pôžičky. Pozor si tiež dajte na dodatočné náklady, najčastejšie je reč o poistení úveru či prenesení bežného účtu.

Riešenie, ako sa postarať o vaše úvery

Niekedy sa ľudia ocitnú v situácii, kedy si musia od banky požičať viackrát. Čo ale vtedy, keď už niekoľko úverov splácate a celá situácia je pre vás finančne neúnosná? Skvelým riešením pre vás bude konsolidácia úverov, ktorá vám pomôžete všetky úvery zjednotiť a splátky nastaviť tak, aby ste ich mohli splácať bez problémov. Možno to znie komplikovane, no ide o veľmi jednoduchú záležitosť – výmena existujúcich pôžičiek za jednu novú s výhodnou mesačnou splátkou a nižšou úrokovou sadzbou. Konsolidáciu úverov oceníte najmä vtedy, ak si potrebujete hotovosť požičať znova a množstvo splátkových kalendárov vám prerastá cez hlavu. Využiť na to môžete bezúčelové hypotéky, ktoré vám po konsolidácii garantujú iba jednu mesačnú splátku s nižšou sumou.

Aký je proces schvaľovania úverov?

Pôžičku či hypotéku ste si už vybrali, no čo teraz? Viete ako postupovať, aby ste sa mohli čo najskôr tešiť z financií? Proces schvaľovania úverov začína vyplnením žiadosti u banky, ktorej úver ste si vybrali. Možností máte neúrekom, ak sa vám nechce chodiť osobne na pobočku, žiadosť môžete zrealizovať aj telefonicky. Ak ste internetovo zdatní, využiť môžete aj online webovú stránku spoločnosti.

To, či ste žiadosť vyplnili správne, zistíte v momente, keď na ňu banka zareaguje – ak je všetko v poriadku, ešte v ten deň by vám mal prísť potvrdzujúci mail. Rátajte s tým, že čoskoro sa vám (spravidla telefonicky) ozve pracovník banky, aby získal podrobnejšie informácie. Môže sa pýtať na počet rodinných príslušníkov v domácnosti či počet detí.

Taktiež banku bude pravdepodobne zaujímať, či už nejaký úver splácate. Teraz už treba iba čakať na finálne rozhodnutie zo strany banky. Rátajte ale s tým, že tá si vás ešte detailne preklepne v tzv. úverovom registri. Ide o databázu s informáciami o ľuďoch, ktorí žiadajú či už čerpajú pôžičku alebo sú napríklad v úverovej zmluve uvedení ako ručitelia. Ak nevznikne žiaden problém, od čerpania hotovosti ste už len na krok.

Nepodpisujte hneď

Banka sa vie zvyčajne veľmi rýchlo rozhodnúť, či vám pôžičku schváli alebo nie. Dobre si preto sledujte mailovú schránku alebo internet banking v prípade, že už ste existujúcim klientom. Banka vám po schválení úveru vystaví zmluvu, ktorú treba už len podpísať. Zvyčajne máte na to ohraničené obdobie 30 dní, úverovú zmluvu ale nepodpisujte hneď.

Áno, vieme, že vás od vytúžených financií delí už len jeden jediný podpis, no netrpezlivosť vás môže vyjsť pekne draho. Zmluvu (i informácie dole pod čiarou) si doma dôkladne preštudujte a nebojte sa opýtať, ak vám niečo nie je úplne jasné. Dajte si pozor na rôzne poplatky, na ktorých ste sa vopred s pracovníkom banky nedohodli, taktiež venujte pozornosť aj špekulatívnym slovným formuláciám. Ak je všetko v poriadku a zmluvu nakoniec podpíšete, pripísanie finančných prostriedkov na váš účet je u niektorých bánk skutočne iba otázkou hodín.

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.