0

Najčastejšie choroby akváriových rybičiek a prvá pomoc

akváriumAk ste začiatočníci a neviete si rady s vašou novou vášňou, tento článok sa vám možno bude hodiť. Kto si myslí, že starostlivosť o rybičky je minimálna a bezproblémová, je na veľkom omyle. Hoci sú malé a zdanlivo nenáročné, aj toto hobby má svoje úskalia.

 

Parazity v akváriu?

Áno, aj v akváriách sa môžu nachádzať parazity, huby či pliesne. Ak spozorujete netypické príznaky na svojich rybičkách, pravdepodobne sa jedná o vážny zdravotný problém. Väčšinou to súvisí s plávaním, s plutvami, s veľkým bruškom, očami a so žiabrami. Najčastejšie pomôže výmena vody, dokonalé prečistenie celého akvária a výmena štrku/drte/substrátu. Dezinfekcia ostatných komponentov a správne nasadenie liečby. Pri tomto však buďte opatrní, pretože niektoré živé rastliny neznesú určité liečivá, ktoré v prípade potreby bude nutné aplikovať do vody.

Riešenia, aby boli v pohode

Je dobré vedieť, aká teplota vody je pre rybičky v akváriu najideálnejšia. Niekedy choroba pominie aj vtedy, keď sa mierne navýši na 28 až 30 stupňov Celzia. V prípade napadnutia pliesňami, sa rybky odporúčajú vykúpať na pol hodinu v oddelenej nádobe v soľnom roztoku (1 lyž./ 1l vody). Výborné sú pre tento čas aj liečivá na posilnenie imunity a ďalšie potrebné lieky, aby sa vaši miláčikovia z toho čím skôr dostali.

Ak ich trápia brušká – vodnateľnosť brušná, existuje špeciálne liečivo s názvom nifurpirinol, ktoré sa musí podávať po dobu niekoľkých dní. Tu takisto pomôže kúpeľ v soľnom roztoku.

Hniloba plutiev sa často vyskytuje vtedy, pokiaľ hladina dusitanov vo vode prekročí určitú nežiadúcu hranicu. To viete veľmi ľahko zistiť pomocou špeciálneho testu na vodu. Ak sa zlé čísla potvrdia, stačí vodu vymeniť alebo aspoň jej časť. Ďalej treba postupovať podľa presne tak, ako v predošlých prípadoch.

Akváriá sú ozdobou každej obývačky, jedálne i detskej či študentskej izby. Lenže iba tie „vymakané“, pekné a čisté sú skutočnou atrakciou a radosťou. Pohľad na zdravé a vitálne rybičky, ktoré šantia vo vode je upokojujúci a prináša veľa príjemných zážitkov.

FOTO: pexels.com

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.