0

Čo spôsobuje lavínu a ako sa ochrániť, ak hrozí jej pád?

lavínaMáme radi zimu a všetky jej výhody. Mnohé z nich okrem nádherného výhľadu na zasneženú alebo zamrznutú krajinu, prinášajú aj dovolenkové dobrodružstvá na horách. So svojimi rodinami a partiou priateľov každoročne navštívime naše veľhory, avšak niektorí z nás možno ani netušia, ako sa zachovať v prípade, ak hrozí lavínové nebezpečenstvo.

 

Lavíny neznesú zmeny

Či už tie teplotné alebo akékoľvek iné. Lavína vzniká vtedy, ak sa prekoná tolerovaný odpor trenia snehovej vrstvy k podkladu a to sa obvykle stáva vtedy, ak napadne nový sneh. Nebezpečenstvo vzniká aj vtedy, keď nastane odmäk a vplyvom teplejšieho počasia sa biela prikrývka začne topiť. Rovnako aj dážď alebo prílišný pohyb zvery alebo ľudí zapríčiňuje pohyb snehovej vrstvy. Do veľkej miery rozhoduje aj spád svahu a celkový terén. Lavína je prírodný živel, pred ktorým treba mať rešpekt.

 

Dodržiavajte rozostupy

Všeobecne platí, že ak sa chystáte na snežnú turistiku, najlepšie je to vždy s partiou. Nie kvôli väčšej zábave, ale hlavne kvôli bezpečnosti. Ak by sa čokoľvek stalo, vždy je šanca na záchranu. Odporúča sa kráčaj po okraji svahu a v rozostupoch aspoň 30 m od seba.

 

Kvalitné teplé oblečenie nás môže zachrániť

Okrem toho, že vždy musíme byť poriadne poobliekaní a kvalitne vybavení termoprádlom, rukavicami a ostatným zimným oblečením, je tu ešte jedna informácia, ktorá by vám mohla zachrániť život. Nepoužívajte pútka na paličkách ani pri výstupe, ani pri vzostupe a tiež si nepriviažte o seba batoh, ak to nie je nutné. V prípade lavíny získate lepšiu pohyblivosť a obratnosť.

Nedajboh, že sa stanete svedkami takéhoto nešťastia, ale platí, že okamžite treba zavolať Horskú záchrannú službu a nahlásiť všetko potrebné. To znamená, miesto, počet osôb zasiahnutých, zmiznutých i zachránených. Na hrdinov sa radšej nesnažte hrať, pretože ide aj o vašu bezpečnosť, ktorá je prvoradá. Skúsení odborníci majú spoľahlivé metódy a praktiky, ktoré neraz pomohli a zachránili ľudské životy.

FOTO: pexels.com

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.