0

Aby boli prvé dni v novej práci znesiteľné

v práci

v práci

Ocitnúť sa v novom kolektíve a v práci je veľmi náročné ako na psychiku, tak aj na fyzickú kondíciu. Bez ohľadu na to, či budete mať sedavé zamestnanie alebo sa trápiť na nohách počas celej smeny, obe pozície dajú zabrať, najmä ak nie ste zvyknutí. Existuje vôbec návod na to, ako vydržať náročné prvé dni v práci?

 

Pripomeňte si čo najviac domov

Napríklad si vezmite z domu váš obľúbený hrnček na kávu alebo svoj obľúbený čaj. Obedná prestávka vám vždy pripomenie, odkiaľ ste a kam patríte. Niektorí zamestnávatelia zabezpečujú obedy, ale ak nemáte chuť na reštauračné chute a radšej si pochutnáte na zdravej domácej strave, nie je to žiadna hanba. Jedlo pripravené s láskou zahreje a povzbudí. Výbornou voľbou sú vlašské orechy, ktoré dodajú obrovské množstvo energie. Verte, že ju budete potrebovať. V lete najlepšie povzbudia ovocné a zeleninové pokrmy. Prečo? Zasýtia a naplnia hladné brušká natoľko, že nebudete musieť „odfukovať“.

Pokiaľ je to možné, obklopte sa predmetmi z domu. Najmä v kanceláriách sa najlepšie podarí vniesť čaro domova na pracovisko a deň prejde s príjemnými myšlienkami. Počas pracovnej pauzy nezabudnite na telefonát so svojimi najbližšími, pretože vás nakopnú a povzbudia.

 

Nesnažte sa mať pravdu za každých okolností a priznajte si chyby

Nikto nie je dokonalý. Ani vy. V novej práci musíte robiť všetko tak, ako sa od vás očakáva, takže žiadne vyskakovanie a nedajbože „machrovanie“. Inovácie alebo návrhy prednesiete neskôr. Teraz je podstatné, aby ste čo najviac odsledovali od kolegov a osvojili si ich pracovné návyky a fígle. Nechajte  si poradiť. Hlavne si treba dať pozor na záškodníkov, ktorí budú tvrdiť úplný opak toho, ako to či ono treba vykonať. Ak si nie ste istí, radšej sa opýtajte vedúcich. Veľmi rýchlo zistíte, s kým budete kamaráti.

 

S kolektívom opatrne

Je pekné, ak sa dáte do reči hneď prvý deň, avšak aj tu platí, že opatrnosti nikdy nie je dosť. Komunikujte, ale svoje súkromie si strážte. Nikdy neviete, kedy sa to môže proti vám otočiť. Sú iba dve možnosti. Buď budete perfektná partia, alebo iba mlčiaca zazerajúca „banda“. V druhom prípade to bude oveľa náročnejšie, pretože takíto kolegovia si nepomáhajú a snažia sa robiť iba pre svoje blaho.

Pamätajte, že všetko sa raz skončí. Prvé dni v novej práci sú náročné, ale už o pár týždňov sa z vás pri troche snaženia môžu stať hotoví odborníci a neskôr i nenahraditeľní zamestnanci. Prehryzte prvotnú neprávosť a „stretnutia na koberci“. Vždy to bude lepšie.

FOTO: pexels.com

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.