0

Pobyt v prírode zlepšuje pozornosť dieťaťa

deti v prírodeDnešní rodičia už akosi prestali dbať o to, aby  ich deti trávili čo najviac času v prírode. Po príchode domov zo škôlok a škôl sa po všetkých povinnostiach a ťažkom učení, vrhajú ratolesti skôr do virtuálnych svetov, než do reálnych. Nevedia pritom, akú silu v sebe príroda ukrýva.

 

Množstvo benefitov

Stále sa vyhovárame na uponáhľanú dobu a množstvo povinností, ktoré musíme splniť aj keď sme už mimo práce. Ale čo naše deti? Počas školského roka je celé popoludnie ich a voľné víkendy taktiež ponúkajú veľa možností na trávenie voľného času. Všetci odborníci sa zhodujú, že pobyt v prírode je najlepšou prevenciou proti chorobám a vďaka čerstvému vzduchu a fyzickým aktivitám, pomáhame rozvíjať našu imunitu tým správnym smerom. Pľúca sa lepšie okysličujú, mozog sa poriadne prekrví a naša pozornosť sa konečne upriami iba na podstatné veci. Nie nadarmo je známy fakt, že najmä hyperaktívne deti sa počas pobytu „vonku“ prirodzene upokojujú. Sú teda pozornejšie a túto schopnosť si dokážu preniesť aj do iných sfér.

Menej stresu a civilizačných ochorení

Od malička by sme mali naše deti viesť k tomu, že pobyt v prírode maximálne prospieva dobrému zdraviu. Zeleň okolo nás núti vyplavovať z tela tzv. stresový hormón – kortizol. Ten má na svedomí väčšinu civilizačných ochorení. Sú to tie, ktorými trpia ľudia najčastejšie. Vysoký krvný tlak, obezita, cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia a dokonca aj depresie. Je zarážajúce, že stúpa počet maloletých, ktorí majú vážne psychické problémy.

Deti, ktoré sa často hrajú v prírode, sú fyzicky zdatnejšie a odolnejšie. Sú pokojné i spokojné a vedú vyrovnaný život – presne také detstvo, aké má byť.

Príroda – prostredie, kde sa deti vzdelávajú

Ak deťom poskytnete voľnosť, ponúknete im tak možnosť objavovať, tvoriť a samostatne sa vzdelávať. Podporíte ich kreativitu. Pomocou svojich hier nadobúdajú lepšie pohybové schopnosti a zdatnosti. Rozmáha sa v nich odvaha a tiež úsudok a tvorba určitých hraníc – čo sa smie a čo je už nebezpečné. V neposlednom rade si s prírodou vytvárajú krásne puto, čo ovplyvní ich vzťah k životnému prostrediu v dospelosti.

FOTO: pexels.com

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.