Základné princípy diabetickej diéty
Jedným zo základných pilierov terapie ochorenia diabetes mellitus je dodržiavanie poctivej diéty. Ak by sa pacienti nestravovali podľa predpísaných pravidiel, spôsobovali by si zbytočné výkyvy v hodnotách glykémie, ktoré sa podpisujú pod prejavovanie komplikácií cukrovky. Navyše, ľudia trpiaci druhým typom diabetu majú vysokú tendenciu naberať na váhe, a preto musia okrem obsahu cukrov poctivo sledovať aj energetickú výdatnosť jednotlivých jedál. Aké sú základné princípy diabetickej diéty?
Pozor na sacharidy!
Strava diabetikov je síce limitovaná, no musí poskytovať dostatok energie a biologických látok potrebných pre správne fungovanie organizmu. Je však potrebné dodržiavať množstvá základných zložiek stravy, ktoré každému pacientovi stanoví jeho diabetológ na základe stavby tela či s ohľadom na výdaj energie v zamestnaní. Najrizikovejšími zložkami potravy sú sacharidy, ktoré sa najrýchlejšie metabolizujú a veľmi rýchlo zvyšujú cukor v krvi. Zo stravy by sa mali takmer úplne eliminovať jednoduché cukry ako sladkosti, sladké pečivo, rafinovaný cukor a sladené nápoje a veľmi striedmo konzumovať potraviny so zvýšeným obsahom zložených sacharidov ako sú zemiaky, cestoviny, múčne jedlá či strukoviny. Každý pacient trpiaci cukrovkou by si mal v začiatkoch stravu vážiť presne podľa tabuliek od svojho lekára, no po čase nadobudne skúsenosti, ktoré mu umožnia zaradiť množstvo potravín so zvýšeným obsahom sacharidov do svojej stravy aj odhadom. Základným limitom príjmu sacharidov, ktorý sa využíva napríklad v nemocniciach, je 225g sacharidov/deň.
Diéta v závislosti od typu cukrovky
Diabetická diéta sa líši podľa typu diabetes mellitus, ktorým daný pacient trpí. Cukrovka 1.typu je charakteristická nutnou substitúciou terapeutickým inzulínom, a preto musí pacient prijímať stravu v pravidelných intervaloch približne každé dve hodiny, 6-krát denne. Ak by sa takýto stravovací rozvrh nedodržiaval, terapeutický inzulín by mohol spôsobiť hypoglykémiu. Pre istotu je vhodné mať vždy po ruke kocku cukru či drobnú sladkosť, ktorá je prvou pomocou pri tomto stave. Keďže pacienti s DM 1.typu sú skôr chudí bez sklonu k zvyšovaniu hmotnosti, v ich diéte sa nenachádzajú výraznejšie energetické obmedzenia. Tie sú nutné pri cukrovke 2.typu, avšak títo pacienti často nie sú liečení inzulínom, a preto im nevadia ani väčšie rozstupy medzi jedlami.
Dôležitý pitný režim, obmedzenie solenia, alkoholu či látok podporujúcich zápaly
Diabetici by mali vo svojej diéte dbať na dostatočný príjem tekutín, najlepšie čistej vody, jesť veľa zeleniny, obmedziť solenie, alkohol a spomedzi tukov úplne vylúčiť tie, ktoré podporujú zápalové procesy v pankrease. Je preto vhodné nepoužívať slnečnicový či repkový olej a rastlinné maslá.
Zloženie diéty, zakázané potraviny a pravidelnosť stravy každému pacientovi odporučí jeho ošetrujúci lekár tak, aby strava organizmu poskytla dostatok energie, no zároveň eliminovala stavy hyperglykémie, hypoglykémie a rozvíjanie komplikácií cukrovky.
FOTO: KEKO64, freedigitalphotos.net
Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.