0

Uštipla vás včela alebo osa? Ako postupovať?

osaJar a leto sú obdobím, kedy okrem nádhernej prírody a vôní, ktoré sálajú v jej ovzduší, narúša náš pobyt v nej bzučiaci hmyz. Otravné komáre, muchy a nenápadné kliešte ani netreba spomínať. Pozor by sme si mali dávať najmä na pracovité včielky a nebezpečné osy. Ich uštipnutie totiž niekedy môže byť aj život ohrozujúce.

 

Osy sú zákernejšie

V prvom rade si treba uvedomiť, že ani včely, ani osy nám nechcú ublížiť a svoje žihadlo použijú vždy iba v prípade, kedy sa samy cítia ohrozené. Ako iste všetci vieme, zahynú okamžite za tým, čo to urobia. Inštinkt je však prirodzená vlastnosť a mnohokrát sme aj my ľudia v situáciách, v ktorých jednoducho presne vieme, čo máme robiť, hoci sme ich nikdy predtým nezažili. Vstúpi do nás adrenalín a „veci“ sa dejú akosi samé. Veľakrát sa k štípancom dostaneme spôsobom, že daný hmyz ani nevidíme. Reakcia nás ale zakaždým prekvapí. Silná bolesť je taká prudká, že prvé sekundy lapáme po dychu.

Včela uštipne len raz, ale pozor si dávajte na osy. Tie totiž môžu svojím žihadlom bodnúť aj niekoľkokrát po sebe, čo je neuveriteľné.

Žihadlo treba vytiahnuť

Aj keď je to prvotný šok a chvíľu vám trvá zistiť, čo sa vlastne stalo a odkiaľ prišla bolesť a bodnutie, zapamätajte si, že jedovaté žihadlo treba čo najskôr z rany vytiahnuť. Buď použijete vlastné prsty alebo ihlu či pinzetu, no vždy v smere od poranenia. Následne miesto vymyte vodou a mydlom. Môžete použiť aj ľadový obklad a výborné sú domáce liečebné tipy, ako napríklad prekrojený zemiak, ocot, med alebo propolisová masť a dokonca aj zubná pasta. Ak ste v prírode a nemáte pri sebe nič zo spomenutého, na postihnuté miesto si natrite hlinu zmiešanú s vodou.

S postihnutou končatinou nehýbte, aby sa jed nešíril ďalej do tela

Ostaňte v kľude a s postihnutým miestom príliš nehýbte. Bolesť by mala prejsť do 24 hodín. Ešte pár dní môžete pociťovať na mieste po vpichu svrbenie alebo sa môže objaviť drobný opuch. Dlhodobé bolesti a alergické príznaky treba urýchlene riešiť vyhľadaním lekárskej pomoci.

FOTO: pexels.com

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.