0

Tipy, ako zatočiť s jeseňou a jej „nástrahami“

A je to tu, každoročný strašiak s otázkou v akej kondícii je naša  imunita na jeseň. Budem chorý? Zvládnem to? Nie, teraz si naozaj nemôžem dovoliť ochorieť. Každý z nás sa obáva o kvalitu svojej imunity z iného dôvodu. Pripravili sme si pre vás malý návod ako s týmito jesennými strašiakmi hravo zatočiť. Veď jeseň je najromantickejšie obdobie v roku, tak si ju užime.

  1. Vetrajte

Čerstvý vzduch je liekom na všetko. Vyvetráte škodlivé baktérie, ale aj vaša imunita naberie na intenzite a budete odolnejší. Odporúčame vetrať vždy, keď sa to dá, krátko a intenzívne. Vetranie slúži na reguláciu teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti, ale aj na znižovanie koncentrácie nežiaducich mikroorganizmov a alergénov a tým obmedzuje možnosti prenosu nákazy.

  1. Športujte

Akékoľvek športové aktivity odporúčame všetkými desiatimi! Ideálne na čerstvom vzduchu. Ak nemáte v blízkosti les, nič sa nedeje, pretože najdôležitejšia je pravidelnosť. Nielenže urobíte niečo pre svoje zdravie a imunitný systém, budete sa tiež cítiť lepšie a vďaka vyplaveným endorfínom aj šťastnejšie.

  1. Sezónna strava

Jeseň a hlavne jej začiatok je atraktívna aj na zeleninu a ovocie. Nakŕmme svoje telo tým, čo nájdeme v záhradkách a na trhoch. Brokolica patrí medzi zeleninu, ktorá vytvára najkvalitnejšie ružice práve na jeseň. Obsahuje mnoho vitamínov a minerálov. Má tiež vysoký obsah antioxidačného betakaroténu. Špenát je na jesenný zber ako stvorený, obsahuje vzácne látky, vďaka čomu má veľmi priaznivé účinky na naše zdravie. Hlávková šalát a jeho zázračné účinky vás prekvapia. V šaláte sa ukrýva množstvo vitamínov, ako B1, B2, B6, B9, C, E, K a hodnotný je aj pre obsah železa, vápnika, sodíka, zinku, selénu, horčíka a draslíka. Medzi obľúbenú a zdravú jesennú zeleninu patrí aj reďkovka. Reďkovka pomáha predchádzať srdcovým chorobám a iným srdcovocievnym poruchám, napríklad podporou dobrého cholesterolu a potláčaním zlého. Ovocie ako jabĺčka, slivky a hrozno sú jesennou samozrejmosťou.

  1. Pite veľa a často

Pravidelný pitný režim zabezpečí správnu funkciu imunitného režimu. Ideálne je piť 2- 3 litrov denne. Kvalitným prísunom tekutín nielenže podporujete našu imunitu, ale predchádzate migréne a dehydratácii. Plus ako bonus budete mať krajšiu pleť.

  1. Vitamíny a minerály nakopnú imunitu

Nezabúdajte tiež na potrebný prísun vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu organizmu a tvorbu imunitného systému. Aké vitamíny a minerály by ste mali doplniť počas chladnejších mesiacov? Náš tip je Maxi Vita Exclusive Multivitamín, ktorý obsahuje 10 vitamínov a 3 minerálnych látok vo forme šumivých tabliet s príchuťou pomaranča a mandarínky.

  1. Prechádzky

Naozaj nepoznáme romantickejšie ročné obdobie, ako je jeseň. Krásne farby všade, kde sa pozriete, vôňa čerstvého vzduchu a ešte keď vás slnko pošteklí na tvári. Dokonalé a tak zdravé. Jedna dlhšia prechádzka denne robí s imunitou zázraky. Vezmite si so sebou psíka alebo rodinu či môžete ísť aj sami so sebou – dôležité je tráviť čas na čerstvom vzduchu a byť v pohybe.

  1. Spánok

Spite tak dlho, ako sa len dá. Radšej si ľahnite skôr a uvidíte, koľko energie ráno budete mať. Veď kedy sa spí lepšie, ako na jeseň? Ten čerstvý vzduch je tak návykový. Samozrejme si vždy pred spaním aspoň 5 minút vyvetrajte. Odporúčaná dĺžka spánku by mala byť 6-8 hodín denne.

  1. Umývajte si ruky…

..často a kedykoľvek sa dá! Dôkladne si namydlite dlane aj chrbát rúk a aspoň 30 sekúnd si ich umývajte pod vlažnou vodou. Používajte mydlo, stačí aj obyčajné, nemusí byť vždy antibakteriálne.

  1. Nestresujte sa

Áno, je to ťažké, ale správnym cvikom sa dá stres obmedziť.  Pri stresujúcej situácii si doprajte chvíľku pauzy – dýchajte pomaly, rátajte do 10, hlboké nádychy a výdychy a nechajte svoju myseľ aj telo sa upokojiť.  S pokojom sa pohľad na situáciu hneď zmení.

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.