Nebezpečné obaly na potravinách
Neustále sme obklopení názormi o tom, čo je zdravé a čo naopak nie. Špekulujeme o tom, či do potravín investovať viac a prečo je nanajvýš vhodné siahať po bio potravinách. Sme posadnutí tím čo jeme a ostatné neriešime. Nemyslíme však na to, že potraviny, ktoré nakupujeme musia byť v niečom zabalené a práve ich obal môže byť to, čo ich vychýrenú zdravú stránku významne minimalizuje.
Čo všetko sa v obaloch nachádza
Obaly v ktorých sú potraviny balené obsahujú širšie spektrum rozličných druhov chemikálií. Medzi ne patrí napríklad benzofenón, ftaláty alebo organociničité zložky. Už len samotný benzoftelón a organociničité zložky používa väčšina výrobcov. Sú obsiahnuté vo farbe písma na obaloch potravín.
Najväčším paradoxom je, že väčšina týchto látok je v textilnom priemysle pri používaní striktne zakázaná, pričom v potravinárskom priemysle je legálna. Sú teda potraviny menej rizikovým prvkom v prípade kontaminácie? Nanajvýš absurdné.
Obal predáva
Je pravdou že obal predáva. Je prvým krokom záujmu zákazníka. Čím je pestrejší, farebnejší a výstižný tým lepšie…..pre predajcu. Farbivá a ďalšie nebezpečné látky síce sú poväčšine na vonkajšej strane obalov. Nič to však nemení na tom, že pri dlhodobejšom uskladnení takýchto potravín stúpa riziko kontaminácie podobných produktov.
Veľkému riziku sú vystavené predovšetkým nápadité plechovky s nápojmi alebo potraviny balené vo fóliových obaloch. Navonok lákavé produkty tak nemusia byť najzdravšie a potraviny, ktoré sú nenápadné a nevyžadujú si až takú pozornosť, tak bývajú často krát zdraviu ohľaduplnejšie.
Nenechajte sa oklamať lákavými reklamami a bio výrobkami, ktoré si tento status v podstate ani nezaslúžia. To či sa na tom , že budú obaly obsahovať syntetické zdraviu škodlivé látky, niečo niekedy zmení je diskutabilné. Reklama hýbe svetom a je ťažko predstaviteľné vidieť v regáloch supermarketoch len jednotvárne produkty.