0

Aké bylinky zbierať na konci leta?

mortar-1170665_640Využite teplé dni na konci leta napríklad aj na zber byliniek, ktoré sú v tomto období ideálne na zbieranie a sušenie; dobre vám potom poslúžia až do ďalšieho leta. Z množstva byliniek vám poradíme aspoň tie najbežnejšie, ktoré určite viete využiť. Nezabúdajte, že všetky bylinky sušte na dobre vetranom mieste, nikdy nie na priamom slnku.

 

Skorocel kopijovitý

Plantago lanceolata, alebo tiež skorocel kopijovitý, je mimoriadne obľúbená bylinka schopná liečiť aj rany vrátane hnisavých rán. Pomôcť vám môže aj po operáciách, pri zle hojacich sa ranách alebo v prípade, že vám samovstrebávacie stehy zarástli a nechcú von. Mnohým ľuďom už pomohol aj pri hnisavých palcoch na nohách v dôsledku zarastajúceho nechtu.

Zbierať môžete listy, ktoré hneď použijete alebo z nich pripravíte čaj. V prípade, že chcete čaj, listy bez stopiek sušte pri teplote presne 50 °C, alebo priamo na ranu prikladajte čerstvé listy. Správne sušíte skorocel vtedy, keď sú listy sfarbené dozelena alebo jemne dohneda. Pokiaľ sú dočierna, už ich nemôžete použiť.

 

Jahoda obyčajná

Obyčajná jahoda ponúka viac než len šťavnaté plody – od júna až do konca augusta môžete zbierať listy, ktoré vám pomôžu napríklad proti hnačke a zaženú zápaly rôzneho pôvodu. Liečiť sa takto dajú i močové cesty. Urobte si z listov teplý čaj a popíjajte.

 

Praslička roľná

Prasličku roľnú (equisetum arvense) stíhate zbierať do konca septembra, pričom sa zbiera zelená vňať. Po sušení musí zostať krásne zelená a krehká na dotyk. Čajík potom používajte na zabránenie kôrnateniu stien. Účinný je tiež pri rozpúšťaní močových kameňov a keďže je močopudný, celkovo vie prečistiť močové ústrojenstvo. Ak vám rýchlo splesnivie, sušili ste prasličku zle a zostala tak znehodnotená.

 

Hluchavka biela

Do konca septembra sa vyberte zbierať hluchavku (lamium album). Podobá sa na pŕhľavu tak sa nepomýľte. Na začiatku kvitnutia sa zbierajú cele vrcholčeky, inak len kvety. Sušte najviac do 40 °C a túto hranicu nepresiahnite. Čo sa týka účinkov pôsobí močopudne, účinne uvoľňuje hlieny, vie znížiť krvný tlak a vďaka protizápalovým účinkom si poradí aj so zápalom vaječníkov.

 

Repík lekársky

Počas augusta nazbierate aj repík lekársky pričom sa zbiera celá kvitnúca rastlinka aj s dolnými listami. Sušte pri teplote do 35 °C a čajík potom popíjajte pri zápaloch v ústach, tráviacich problémoch a prikladať môžete aj na rany a popáleniny. Osvedčil sa pri ochoreniach kĺbov, no aj ako obklad na ekzémy a hnisavé vyrážky vrátane akné.

 

Rebríček obyčajný

Od mája do augusta je vhodný čas na zber rebríčka, konkrétne jeho kvetov aj s kúskom stonky ešte pred rozkvitnutím. Sušte pri teplote maximálne 35 °C, a potom používajte na úpravu krvného tlaku, pri liečbe rozličných porúch tráviaceho systému a aj proti paradentóze. Pomôže pri ranách na koži aj pri problémoch so žlčníkom.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: pixabay.com

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.