0

Keď sa vás zima opýta…

auto v zimeTých, ktorých ani dátum v kalendári nepresvedčil, že zima práve prekročila prah našich dverí, je tu neklamné znamenie v podobe prvých snehových vločiek. Mráz kruto vládne a cesty sa stávajú miestom, kde si podávajú ruky voda, sneh aj námraza. Najvyšší čas prezuť.

Prečo pred zimou prezúvame?

Ak pri tejto otázke krútite hlavou, máme pre vás jednoduchú odpoveď: káže nám to zákon. Samozrejme, výnimkou môže byť fakt, že vaše auto má obuté celoročné pneumatiky. No litera zákona nie je ten jediný dôvod na striedanie letných gúm za tie zimné. Zodpovední a ohľaduplní vodiči veľmi dobre vedia, aké nástrahy jazda po šmykľavých zimných cestách pripravuje pre letné pneumatiky. Za tento stav je zodpovedné najmä zloženie gumy. Tá v zimných pneumatikách obsahuje viac prírodného kaučuku, vďaka ktorému sa stáva pružnejšou a dokáže sa lepšie prispôsobiť vozovke. Ďalšie rozdiely sú aj v štruktúre a dezéne pneumatiky. Hlboký vzor behúňa vo svojich dutinách vytvára dostatočný priestor na sneh a množstvo drobných drážok zase dokáže efektívne odvádzať vodu spod kolies. Všetky tieto špecifiká tak vytvárajú priaznivé podmienky aj na jazdu v extrémnych podmienkach.

Celoročné vs zimné

Sviatoční vodiči alebo tí, ktorí jazdia málo či len v meste, veľmi často siahajú práve po celoročných pneumatikách. Je to všeobecne lacnejšia alternatíva a vodičom zároveň odpadá povinnosť prezúvať pred zimou a na jar. Súčasnej ponuke celoročných pneumatík naozaj nie je čo vytknúť, no naozaj len v teplejších lokalitách alebo v meste. Trvalo nízke teploty, námraza či hrubšia vrstva snehu môžu jazdu na tomto type gúm mierne skomplikovať a o bezpečnosti sa v tomto prípade hovoriť ani nedá. Ich zloženie z tvrdšej zmesi im nedovoľuje priľnúť k vozovke tak ako zimným, a to následne predlžuje ich brzdnú dráhu. Na druhej strane je práve táto tvrdosť dôvodom, prečo sa opotrebúvajú pomalšie a majú dlhšiu životnosť ako zimné pneumatiky. Ak teda stále váhate, ktorý typ pneumatík by bol pre vás lepším variantom, treba zvážiť všetky pre a proti. Na jednej strane je tu výhodnejšie ekonomické hľadisko a menej starostí s prezúvaním, na strane druhej bezpečnosť a jazdné vlastnosti.

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.