Vedia režiséri hrať poker?
Keďže poker patrí medzi najslávnejšie a najznámejšie kartové hry, jeho tematike sa nevyhla ani kinematografia, ktorá z neho a vďaka nemu vytvorila niekoľko veľmi zaujímavých filmov. Samozrejme, producentské tímy, scenáristi a v neposlednom rade aj režiséri sú iba ľudia, takže verejnosť môže ich výtvory prijať s rôznymi reakciami, pričom nezávisle od kritikov a divákov sa vždy nájdu aj skupiny detailstov, ktorí si vo filmoch všímajú dôslednosť a dôveryhodnosť špecifických scén čí tematík
Začalo to dejinami
Jedným z prvých aspektov, ktoré si ľudia začali vo filmoch všímať, je historická presnosť. Dá sa predpokladať, že snímky natočené na motívoch komixov, či filmy z vedecko-fantastického žánra sa historickými faktami riadiť nebudú, no v prípade iných je to vyžadované stále viac. Ako ideálny príklad vývoja môže poslúžiť titul z konca 2. svetovej vojny Zachráňte vojaka Ryana od slávneho režiséra Stevena Spielberga, pred natáčaním ktorého s produkčným tímom spolupracoval celý rad odborníkov a historikov, ktorí dokázali niektoré zo scén dotiahnuť až do neuveriteľných detailov – napríklad skúmali aj zvuk, aký vydávajú letiace guľky zo zbraní pod vodou a podobne. Historická korektnosť tak dodala snímke kredibilitu a aj istú dávku pozitívnych recenzií, ktoré sú v dnešnej dobe častým ťahúňom a lákadlom pre divákov, hlavne ak sa nachádzajú v populárnych magazínoch a na frekventovane čítaných internetových stránkach.
A čo poker?
Ako už bolo spomenuté vyššie, poker je populárna hra, ktorá je rozšírená po celom svete a nepochybne ju hráva aj značná časť potenciálneho filmového publika. Kritike sa preto nevyhli ani tie produkty kinematografie, ktoré sa touto kartovou zábavou zaoberali, prípadne určité scény s pokrom obsahovali. Diváci si ako hráči pokru často pri sledovaní momentov priamo z hry kládli otázku, či tvorcovia filmu vedia, ako hrať poker, prípadne ako by sa to naši českí susedia povedali, jak hrát poker. Takéto takpovediac priestupky sa pritom nevyhli ani filmom s relatívne vysokým rozpočtom, ktorých produkcia bola inak na veľmi vysokej úrovni.
Maverick
Medzi ne patrí aj westernová komédia s akčnými prvkami s názvom Maverick z roku 1994. Snímka pochádza z dielne ďalšej režisérskej hviezdy Richarda Donnera, ktorý na strieborné plátna priniesol aj Supermana. Poker je v deji Mavericka veľmi dôležitým subjektom, od účasti na istom pokrovom turnaji sa odvíja v podstate celý príbeh, jeho postavy sú s ním úzko spojené a jeho vyvrcholením je napínavý zápas. Tvorcovia a technický štáb ale zabudol, že celá snímka sa odohráva v časoch Divokého Západu, čiže v dobe, ktorá si musela ešte niekoľko dekád počkať na technológiu výroby plastov. To ale produkcii nijako nebránilo v tom, aby v scénach s pokrom použila plastové žetóny a to aj napriek tomu, že v tej dobe sa na tento účel používalo drevo – diváci tento fakt spoznali vďaka zvuku, ktorý žetóny pri ich dopade na stôl vydávali. V tomto prípade by Donnerovi a jeho štábu nepochybne pomohol aj podrobnejší historický prieskum, vďaka ktorému by sa vyhol niektorým posmeškom.
Určité triky nepochybne ovládal aj jeden z hráčov pokru v druhom kole záverečného turnaja vo filme, ktorý predviedol zaujímavý ťah. V jednej zo scén totiž držal karty veľmi blízko svojej tváre, aby tak náhodou neumožnil súperom využiť informácie z jeho ruky. Medzi prstami držal v jednom prestrihu cigaretu, tá ale v nasledujúcich sekundách bez stopy zmizla. Takéto veci by sa síce nemali stávať, ale to už k filmom akosi patrí.
Casino Royale
Dvadsiata prvá nádielka zo série o agentovi Jamesovi Bondovi z roku 2006 je o dvanásť rokov novšia ako Maverick, no aj napriek tomu si jej producenti nedali pozor na niektoré detaily. Asi polovica filmu sa taktiež zaoberala prestížnym pokrovým turnajom, no k jednej z hier došlo aj v úvodnej časti, v ktorej si Bond zmeral sily s Dimitriosom. Práve počas nej na stole vidno nečakané zmeny v umiestnení žetónov pred hráčmi – žetóny sa pohybujú po stole bez akéhokoľvek vysvetlenia vo viacerých prestrihoch.
Spomínaný finálny turnaj nebol taktiež bezchybný. Hlavný hrdina hral tento krát s jeho vtedajším úhlavným nepriateľom Le Chiffre, ktorý Bonda zdolal v prvej hre vďaka štvorici aj napriek tomu, že jeho protivník má na ruke Full House. V jednom z prestrihov má Bond na ruke pikového kráľa a eso, no o niekoľko momentov neskôr prehrá so srdcovým kráľom a esom. Ani toto sa tvorcom teda veľmi nepodarilo, dôveryhodnosť pokerovej hry bola teda narušená.
Čo s chybami?
Za podobné chyby, hlavne tie faktické, môžu v mnohých prípadoch hlavne scenáristi, ktorí sa starajú o samotný príbeh a jeho transformáciu do filmových scén. No režisér je ten, kto má pri natáčaní hlavné slovo a preto by bolo vhodné, ak by poker poznal natoľko, aby dokázal opraviť prípadné chyby pochádzajúce nie len zo scenára, ale aj zo samotnej produkcie.
Reklamný článok
Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.