Sprievodca reznými kotúčmi: Ako sa v nich orientovať?
Rúry, koľajnice, profily či preliezky. Rezné kotúče sú skvelým pomocníkom pri rezaní rôznych druhov ocele, nerezu, ale tiež farebných kovov. Hoci zvládnu prerezať aj kameň, v tomto prípade je lepšie siahnuť po diamantovom kotúči. Podľa čoho si vybrať rezný kotúč? Čo sa môže stať, keď ho použijete najprv na oceľ a potom na nerez? A čo ovplyvní jeho hrúbka? Aj to sa dozviete v tomto sprievodcovi reznými kotúčmi.
Rezné kotúče podľa nástroja
V prvom rade zohľadnite svoj nástroj. Ak máte „karbošku“, potom siahnite po reznom kotúči do uhlovej brúsky. Práve uhlová brúska, alebo aj „flexa“ či „karboška“ patrí k najčastejším nástrojom na používanie rezných kotúčov. Pokojne môže tvoriť až 90 % a viac všetkých prípadov.
Štandardom do uhlovej brúsky sú rezné kotúče s priemerom 125 mm a hrúbkou 1 mm. Táto kombinácia nástroja a kotúča prináša univerzálne použitie: od stavieb cez domáce dielne až po remeselné práce. Ďalším typom sú rezné kotúče pre priame brúsky, ktoré sú známe menším priemerom: zväčša od 15 mm do 100 mm. Ich využitie je tak striedmejšie – prerežete nimi tenšie rúry alebo profily.
Špecifickou kategóriou sú rezné kotúče pre benzínové rezačky alebo stacionárne rezanie. Do týchto nástrojov sa používa veľký priemer kotúča, 250 mm a viac. Uplatnenie si nájdu napríklad vo veľkých dielňach či automotive, napríklad pri laboratórnom testovaní karosérie auta.
Na aký materiál rezný kotúč potrebujete
Rezné kotúče sa najviac používajú na rezanie kovov: nerez, oceľ, hliník či iné farebné kovy. Tu si však dávajte pozor, kotúč určený na nerez nie je vhodné používať na oceľ. Dôvod je jednoduchý.
Ak rezným kotúčom na nerez rozpílite oceľovú trúbku a následne sa s rovnakým kotúčom vrátite k nerezovému materiálu, hrana kotúča sa „kontaminuje“ kúskami ocele, ktoré sa prenesú na nerezový profil a v priebehu týždňov vedú ku korózii. Nerez s týmto krokom stráca svoje pôvodné vlastnosti.
Čo ešte zohľadniť pri kúpe rezného kotúča
Pri výbere rezného kotúča sú zásadnými kritériami používaný nástroj a rezaný materiál. Na čo ešte sa však pri kúpe oplatí myslieť? Určite to je hrúbka. Hrubší rezný kotúč môže byť lákadlom – je pevnejší, dlhšie vydrží, nezlomí sa tak ľahko –, oplatí sa však prihliadnuť i na jeho negatíva. Hrubé rezné kotúče sa rýchlejšie zahrejú, sú ťažšie, a tak predstavujú istý limit pri samotnom rezaní.
Zohľadniť sa tiež oplatí brusivo. Z čoho je rezný kotúč vyrobený? Najčastejšie sa stretneme s kotúčmi z normál korundu, zirkón korundu a keramiky. Medzi najodolnejší materiál s najdlhšou životnosťou patrí keramika. Tu je namieste počítať s vyššou sumou. Rovnako životnosť rezného kotúča pomôže predĺžiť aj overená značka, ako napríklad Rhodius, Pferd či Extol.
17Rezné kotúče a potrebné príslušenstvo pre profesionálov i nadšených domácich majstrov nájdete na www.abse.sk.
Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.