Podceňované záujmy, ktorých rozvoj môže priniesť deťom v živote veľký úspech
Mnohí si to vôbec neuvedomujeme, ale detstvo je pre deti obdobie plné možností, ktoré môžu byť pre ne jednoduchou cestou k úspechu v dospelosti. Záujmy, ktoré deti milujú, nie sú len spôsobom zábavy, ale aj formovania osobnosti, rozvíjania dôležitých zručností a získania kľúčov, ktoré otvárajú dvere k budúcim kariéram. Mnohé z týchto aktivít podceňujeme, považujeme za bežný základ, ktorý ale dáva deťom viac, než by sme si mysleli.
Rozvoj a pestovanie akých záľub by ste nemali u svojich detí podceňovať?
Hry – rozvíjajú viac ako len strategické myslenie
Začneme tým, čo je pre deti najprirodzenejšie, a to je hra. Pýtate sa, ako táto činnosť vášmu dieťaťu pomáha a je prínosom do jeho lepšej budúcnosti? Tak napríklad, hry rozvíjajú rýchle rozhodovanie, strategické myslenie a zlepšujú koordináciu oka a ruky. Samozrejme, všetko s mierou!
Ak sa deti naučia správne balansovať medzi povinnosťami a zábavou, aj častejšie používanie obľúbených PS 5 a podobných moderných hier sa dá využiť na rozvoj logického myslenia a tímovej spolupráce.
Šport – úspech ukrytý v tímovej práci a disciplíne
Zháňa vaše dieťa do svojej zbierky originálnu funko pop figúrku Lewisa Hamiltona, pretože fandí jeho úspechom a je preň obrovským vzorom? Dôvodom podpory nadšenia pre šport u vášho dieťaťa nemusí byť iba snaha o vychovanie druhého pilota F1, Cristiana Ronalda alebo Sereny Williamsovej, ale aj rozvoj disciplíny, vytrvalosti a tímovej spolupráce.
Naučiť sa vyrovnávať s výhrou i prehrou, neustále sa zlepšovať a koordinovať s ostatnými – to všetko sú schopnosti, ktoré vaše ratolesti neskôr, vďaka vhodne zvolenej športovej aktivite, uplatnia nielen na ihrisku či v škole, ale aj v pracovnom prostredí či osobnom živote.
Hudba – rozvoj kreativity a sústredenia
Často až v dospelosti, keď vidíme známych muzikantov na úspešnej scéne, si uvedomíme, ako fajn by bolo, keby sme sa niečomu podobnému od detstva venovali aj my. Hrať na hudobný nástroj môže byť poriadna fuška, zároveň ale prináša množstvo výhod, ktoré sa však opäť neskrývajú len v sláve a úspechu.
Hudba rozvíja aj našu a detskú kreativitu, podporuje logické myslenie a zlepšuje sústredenie. Deti, ktoré sa naučia hrať na klavíri, gitare alebo husliach, dokonca často vykazujú lepšie výsledky v matematike a jazykoch. Z každého dieťaťa, samozrejme, hneď nemusí vyrásť slávny Mozart, no jeho dobre rozvinuté hudobné základy môžu viesť časom k iným veľkým veciam a vášmu vedomiu, že sa v živote nestratí a presadí.
Čítanie – základ pre napredovanie v komunikácii
Budete prekvapení, ale „obyčajné“ čítanie je tak trochu ako superpotravina pre mozog. Rozvíja slovnú zásobu, schopnosť kriticky myslieť a zlepšuje predstavivosť. Deti, ktoré veľa čítajú, majú tendenciu byť lepšími komunikátormi, čo je v dnešnom svete nesmierne dôležitá zručnosť. Či už ide o písanie presvedčivých esejí, alebo o komunikáciu s kolegami v práci – zvládanie slova je mocná zbraň.
Programovanie – jazyk budúcnosti
Ak máte doma malého génia, ktorý sa rád hrá s technikou, možno by stálo za to, nechať ho objaviť svet programovania. Kódovanie je nový jazyk, ktorý mu neskôr môže otvoriť obrovské možnosti na trhu práce. Navyše, učí deti riešiť problémy systematicky a logicky. Či už ide o vytváranie jednoduchých hier alebo aplikácií, každá z týchto skúseností môže viesť k úspešnej kariére v IT svete.
Vedecké hľadanie odpovedí
Deti sú prirodzene zvedavé, a práve to je niečo, čo by sme u nich mali podporovať. Veda im v tomto smere ponúka obrovský priestor, ktorého využitie a spoznávanie rozvíja u nich schopnosť riešiť problémy, kreatívne myslieť a chápať svet okolo seba.
Nech už to bude čokoľvek, každá aktivita vie pri správnom prístupe prispieť k budovaniu zručností a osobnostných čŕt detí, ktoré môžu byť pre ne v dospelosti užitočné. Je predsa dobre známe, že práve v detskej izbe mali úspešné cesty mnohých slávnych osobností svoj začiatok, prečo by preto ich kroky nemohli nasledovať aj vaše milované ratolesti.
Zdroj obrázka: Viacheslav Yakobchuk/adobestock.com
Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.