0

Chcete začať kváskovať a neviete ako na to? Potrebujete len ražnú múku a vodu

kváskový chliebUž za 5 dní si môžete upiecť svoj prvý domáci chlieb. Páči sa vám táto vidina? Tak neváhajte, zabehnite si do obchodu pre kvalitnú ražnú múku a môže sa začať „kúzliť“.

 

Trpezlivosť chlebík prináša

Jediné, čo pri príprave kvásku potrebujete, je čas. Výhovorky o tom, že ho nemáte, by mali ísť bokom. Keď odložíte z ruky svoj perfektný android a messenger, tak zrazu zistíte, že ho máte nekonečno. Preto šup, smelo do toho!

 

Kváskovanie je zdravšie

Klasické droždie, ktoré všetci poznáme, príliš zakysľuje náš organizmus. Rozkladá v črevách baktérie, s ktorými sa musia dlhšie „pasovať“. Okrem iného je to aj lepok, na ktorý je dnes až priveľa ľudí alergických. Samozrejme, nezvaľujme to iba na potraviny. Za všetko môže aj náš životný štýl a zvláštny spôsob novodobého myslenia. V minulosti bol jednoduchší aj život a nároky ľudí naň boli úplne iné. Domáci chlieb z kvásku, bol súčasťou každej jednej domácnosti a rozvoniaval na široko-ďaleko.

 

Moderné gazdinky zakladajú kvások

Čoraz viac gazdiniek si uvedomuje dôležitosť toho, aby ich rodina mala na tanieri zdravé, chutné a domáce potraviny. Najlepšie je to vtedy, keď viete, čo jete. Platí to nielen o zelenine a ovocí, ale aj o ostatných potravinách. Pokiaľ máte tú možnosť, vypestujte si doma všetko sami. Svojmu telu dodáte toľko prospešných látok, že ani všetky multivitamíny z lekárne sa im nikdy nevyrovnajú.

 

Ako na to

Prvý deň si do nádobky pridajte 200 g ražnej múky a 200 ml vody. Prikryte s utierkou a nechajte voľne položené na kuchynskej linke.

Na druhý deň pridajte ešte 100 g múky a 150 ml vody. S príchodom tretieho dňa opäť, ale vody dajte asi o 30 ml menej. Kvások treba takto dokrmovať, aby pekne narástol. Približne na štvrtý deň už badať zmeny. Cesto bude mať prvé bublinky a svoju typickú arómu. Opäť pridajte 100 g múky a 120 ml vody.

Na piaty deň je kvások hotový a môžete ho umiestniť do chladničky, kde vydrží zhruba dva týždne.

FOTO: pexels.com

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.