Ako sa spamätať z rozchodu
Strata bolí. Ak navyše stratíte niekoho, na kom vám skutočne záležalo, bolesť sa násobí nekonečnom. Výčitky a pocity viny striedajú spomienky a túžba vrátiť čas. Prečo to muselo takto skončiť? Dá sa vôbec bez nej/neho žiť? Dá! Prežili ste bez svojej/ho ex veľkú časť života a zvládli ste to celkom dobre, spomínate si? Teraz to ale tak neuveriteľne bolí…, áno vieme. Poďme teda spolu pohľadať najľahšiu cestu do pohody.
Prvý krok: Zmeňte svoje správanie
Cítite sa mizerne, ale ak neprestanete sedieť doma a plakať do vankúša, budete sa cítiť mizerne ešte veľmi dlho. Je pochopiteľné, že človek trpiaci stratou, nemá chuť, náladu ani silu venovať sa akejkoľvek produktívnej činnosti. Musíte sa však jednoducho prekonať. Ak to inak nejde, urobte si zoznam príjemných aktivít. Napíšte si tam všetky činnosti, ktoré ste v minulosti robili a ktoré vám prinášali radosť. Samozrejme, tie ktoré ste robili bez partnera. Môže to byť napríklad stretnutie s priateľmi, prechádzka, nákupy, cvičenie, práca v záhrade… čokoľvek, čo vám aspoň na chvíľu zlepší náladu. Plánujte si tieto aktivity vždy deň vopred. Je tak oveľa vyššia šanca, že ich skutočne zrealizujete.
Druhý krok: Zmeňte svoje myslenie
To ako sa cítite, nesúvisí len s vašim správaním, ale aj s vašimi myšlienkovými pochodmi. Je veľmi pravdepodobné, že si svoju/ho ex a váš vzťah momentálne idealizujete. Ak niekoho stratíme, začnú sa nám spravidla vynárať len tie pozitívne spomienky. Realita však nikdy nie je len biela a iste by ste na bývalom partnerovi i na vašom vzťahu mohli nájsť i množstvo negatív. Inak by ste sa predsa nedostali až k rozchodu. Skúste si svoj obraz zreálniť. Môžete to urobiť napríklad tak, že si spíšete všetky pozitíva i negatíva vášho vzťahu. Buďte detailista a snažte sa spomenúť si naozaj na všetko. Hoci to bude občas i bolieť. Ďalší spôsob, ktorým získate reálnejší pohľad na váš vzťah i rozchod, je vypočuť si, čo vám hovoria iní. Nestranní pozorovatelia majú v tejto situácii oveľa väčší nadhľad. Skúste sa zamyslieť nad ich slovami. Tiež by ste mohli porozmýšľať, čo by ste vy povedali svojej priateľke v podobnej situácii. Iným sa nám často radí ľahšie ako sebe. Podobne pracujte i so svojimi výčitkami, pocitmi viny, či obavami z budúcnosti. V prvom rade si uvedomte, že vaše aktuálne myslenie je pod vplyvom prežitého do veľkej miery pesimistické.
Tretí krok: Zmeňte telesné pocity
Keď bolí duša, často bolí aj telo. A opačne, ak sa bude vaše telo cítiť lepšie, pookreje i duša. Doprajte si preto aj telesné pôžitky. Máme na mysli blahodarný kúpeľ, kvalitnú masáž či chutné jedlo. Pomôcť môže napríklad i solárium alebo pobyt na slnku. Dosiahnuť celkové uvoľnenie vám pomôže relaxácia. Oddychujte pri hudbe alebo si nájdite slovnú relaxáciu na webe. Iste vám padne vhod. Ak máte k podobným aktivitám blízko, začnite navštevovať kurz meditácie alebo jógy.
Štvrtý krok: Zmeňte svoje pocity
Ak ste už vyskúšali prvé tri kroky a necítite sa ani za mak lepšie, nastal čas pracovať priamo s jadrom bolesti. Tu si už ale pravdepodobne nepomôžete sami. Odporúčame vám návštevu psychológa alebo psychiatra. Odborníci vás sami osebe nespasia, ale poznajú postupy, ktoré vám vo vašej situácii pomôžu zmierniť bolesť. Nehanbite sa so žiadosťou o pomoc zaklopať na ich dvere.
FOTO: pexels.com
Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.