Tipy, ako zatočiť s jeseňou a jej „nástrahami“
A je to tu, každoročný strašiak s otázkou v akej kondícii je naša imunita na jeseň. Budem chorý? Zvládnem to? Nie, teraz si naozaj nemôžem dovoliť ochorieť. Každý z nás sa obáva o kvalitu svojej imunity z iného dôvodu. Pripravili sme si pre vás malý návod ako s týmito jesennými strašiakmi hravo zatočiť. Veď jeseň je najromantickejšie obdobie v roku, tak si ju užime.
- Vetrajte
Čerstvý vzduch je liekom na všetko. Vyvetráte škodlivé baktérie, ale aj vaša imunita naberie na intenzite a budete odolnejší. Odporúčame vetrať vždy, keď sa to dá, krátko a intenzívne. Vetranie slúži na reguláciu teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti, ale aj na znižovanie koncentrácie nežiaducich mikroorganizmov a alergénov a tým obmedzuje možnosti prenosu nákazy.
- Športujte
Akékoľvek športové aktivity odporúčame všetkými desiatimi! Ideálne na čerstvom vzduchu. Ak nemáte v blízkosti les, nič sa nedeje, pretože najdôležitejšia je pravidelnosť. Nielenže urobíte niečo pre svoje zdravie a imunitný systém, budete sa tiež cítiť lepšie a vďaka vyplaveným endorfínom aj šťastnejšie.
- Sezónna strava
Jeseň a hlavne jej začiatok je atraktívna aj na zeleninu a ovocie. Nakŕmme svoje telo tým, čo nájdeme v záhradkách a na trhoch. Brokolica patrí medzi zeleninu, ktorá vytvára najkvalitnejšie ružice práve na jeseň. Obsahuje mnoho vitamínov a minerálov. Má tiež vysoký obsah antioxidačného betakaroténu. Špenát je na jesenný zber ako stvorený, obsahuje vzácne látky, vďaka čomu má veľmi priaznivé účinky na naše zdravie. Hlávková šalát a jeho zázračné účinky vás prekvapia. V šaláte sa ukrýva množstvo vitamínov, ako B1, B2, B6, B9, C, E, K a hodnotný je aj pre obsah železa, vápnika, sodíka, zinku, selénu, horčíka a draslíka. Medzi obľúbenú a zdravú jesennú zeleninu patrí aj reďkovka. Reďkovka pomáha predchádzať srdcovým chorobám a iným srdcovocievnym poruchám, napríklad podporou dobrého cholesterolu a potláčaním zlého. Ovocie ako jabĺčka, slivky a hrozno sú jesennou samozrejmosťou.
- Pite veľa a často
Pravidelný pitný režim zabezpečí správnu funkciu imunitného režimu. Ideálne je piť 2- 3 litrov denne. Kvalitným prísunom tekutín nielenže podporujete našu imunitu, ale predchádzate migréne a dehydratácii. Plus ako bonus budete mať krajšiu pleť.
- Vitamíny a minerály nakopnú imunitu
Nezabúdajte tiež na potrebný prísun vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu organizmu a tvorbu imunitného systému. Aké vitamíny a minerály by ste mali doplniť počas chladnejších mesiacov? Náš tip je Maxi Vita Exclusive Multivitamín, ktorý obsahuje 10 vitamínov a 3 minerálnych látok vo forme šumivých tabliet s príchuťou pomaranča a mandarínky.
- Prechádzky
Naozaj nepoznáme romantickejšie ročné obdobie, ako je jeseň. Krásne farby všade, kde sa pozriete, vôňa čerstvého vzduchu a ešte keď vás slnko pošteklí na tvári. Dokonalé a tak zdravé. Jedna dlhšia prechádzka denne robí s imunitou zázraky. Vezmite si so sebou psíka alebo rodinu či môžete ísť aj sami so sebou – dôležité je tráviť čas na čerstvom vzduchu a byť v pohybe.
- Spánok
Spite tak dlho, ako sa len dá. Radšej si ľahnite skôr a uvidíte, koľko energie ráno budete mať. Veď kedy sa spí lepšie, ako na jeseň? Ten čerstvý vzduch je tak návykový. Samozrejme si vždy pred spaním aspoň 5 minút vyvetrajte. Odporúčaná dĺžka spánku by mala byť 6-8 hodín denne.
- Umývajte si ruky…
..často a kedykoľvek sa dá! Dôkladne si namydlite dlane aj chrbát rúk a aspoň 30 sekúnd si ich umývajte pod vlažnou vodou. Používajte mydlo, stačí aj obyčajné, nemusí byť vždy antibakteriálne.
- Nestresujte sa
Áno, je to ťažké, ale správnym cvikom sa dá stres obmedziť. Pri stresujúcej situácii si doprajte chvíľku pauzy – dýchajte pomaly, rátajte do 10, hlboké nádychy a výdychy a nechajte svoju myseľ aj telo sa upokojiť. S pokojom sa pohľad na situáciu hneď zmení.
Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.