Rastlinné mlieka sú novým trendom. Sú však skutočne lepšie ako tie kravské?
Doba stále napreduje, a preto sa nečudujme, že nás neprestajne prekvapuje niečím novým. Raz počujeme to, raz ono. Raz, že je niečo zdravé a potom úplný opak. Zrazu sa máme zriecť toho, čomu sme po dlhé roky verili a spoliehali sa, že je to prospešné.
Rastlinné mlieka – čo sú zač?
Názov ste už iste započuli. Rastlinné mlieka sú už podľa názvu – rastlinného pôvodu. Môžu byť prakticky z čohokoľvek. Z kokosu, mandlí, ryže, z maku, zo sóji a dalo by sa pokračovať. Výnimočné sú tým, že si ich ľahko a jednoducho dokážete vyrobiť aj sami doma. Farba je úplne identická s kravským mliekom, ale chuť sa samozrejme nedá napodobniť. V niektorých krajinách sveta sa rastlinné mlieka dostávajú do popredia pred tými kravskými a zaznamenali „boom“ v zdravej výžive.
Tiež sú plné vitamínov
Mandľové mlieko sa stará o kvalitu a zdravie našej pokožky, pretože obsahuje veľa vitamínu D a E, zatiaľ čo kokosové priaznivo pôsobí na našu pamäť a koncentráciu. Tieto mlieka sú ľahko stráviteľné a ľudia s intoleranciou na laktózu na ne nedajú dopustiť. Sú náhradou za bežné mlieko – do varenia, pečenia, do kávy, ale aj ku koláču či k ovseným vločkám. Podiel vápnika je takmer rovnaký s porovnaním toho kravského. Avšak nevýhodou by mohla byť jeho vyššia cena a tiež fakt, že jódu obsahujú pomenej.
Kravské vs rastlinné
Ak sa už hrnieme do porovnávania týchto mliek, pamätajme si, že vždy ten „starší“ názor – je pravdivý. Áno, zaiste s trendami treba ísť ruka v ruke a mali by sme sa priateliť s 21. storočím, no niekedy odbornosť skratka nepustí. Kravské mlieko totiž obsahuje viac vitamínov A a D a tiež aj oveľa viac bielkovín ako rastlinné mlieka. Jeho chuť je nenapodobiteľná a tiež nenahraditeľná. S pitím to však netreba príliš preháňať, takže ako sa hovorí – všetko s mierou a hlavne podľa vlastného uváženia.
FOTO: pexels.com
Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.