0

Z čoho sa vyrábajú pneumatiky?

Prezúvame ich dvakrát za rok, ale príliš detailne sa nimi nezaoberáme. Stačí nám mať istotu, že ešte nie sú príliš opotrebované a vyhovujú požiadavkám bezpečnej jazdy. Nezaškodí nám však vedieť, čo za gumu to je, keď sa nám (takmer) zakaždým podarí prísť bezpečne do cieľa.

Každá zmes je iná

Pneumatiky niekto nenazve inak ako gumy, a to právom. Keďže sú zhotovené z gumovej zmesi, rokmi si vyslúžili svoju prezývku. Každý výrobca však túto gumovú zmes namieša po svojom. Čo typ pneumatiky, to iná veľkosť, dezén a jazdné vlastnosti. Pneumatiky okrem gumy obsahujú aj rôzne náplne a zmäkčovadlá a ich pomer ovplyvní samotnú kvalitu produktu či ich určenie na letnú, zimnú alebo celoročnú prevádzku. O protišmykovosť pneumatík sa stará najmä prírodný alebo syntetický kaučuk v pneumatike, ktorý sa spracúva tak, aby získal požadovanú elasticitu. Aký je medzi nimi rozdiel? Zatiaľ čo ten prírodný je možné ovplyvniť len ťažko, na vlastnostiach syntetického sa dá popracovať. Každý výrobca si teda sám zvolí, s čím pôjde na trh.

Prispôsobené terénu

Vieme, že guma vplyvom nižších teplôt tvrdne, a naopak pri vyšších teplotách zasa mäkne, preto je jasné, že sa pomerne rýchlo dokáže opotrebovať. Práve preto sa odporúča pneumatiky prispôsobovať letnej a zimnej sezóne. Hoci je v lete povolené jazdiť na zimných pneumatikách, myslite na slabé stránky gumy. Ak si potrpíme najmä na protišmykové vlastnosti, nemali by sme ju takto trápiť, radšej treba siahnuť po gume s prímesami, ktoré si poradia s konkrétnym ročným obdobím i terénom.

V pneumatikách okrem gumy nájdeme aj sadze, oxid kremičitý, kriedu, uhlík, rôzne chemikálie a antioxidanty. Nachádzajú sa v nich preto, aby zvýšili odolnosť gumy, a vďaka tomu sa pneumatika tak rýchlo nerozpadne a aj získa potrebnú elasticitu. Oleje a živice pôsobiace v pneumatikách ako zmäkčovadlá zlepšujú pružnosť pneumatík a ich priľnavosť k vlhkej aj klzkej vozovke. V zimných pneumatikách ich preto nájdeme pridaných oveľa viac ako v letných, pretože zabraňujú tvrdnutiu gumy dôsledkom nízkych teplôt. Podľa toho, v akom pomere sa jednotlivé zmesi v pneumatike vyskytujú, každá pneumatika získava svojské vlastnosti, o ktorých bežne čítame v nezávislých testoch pneumatík alebo v recenziách na internete. Než sa rozhodnete zakúpiť si nové letné alebo zimné pneumatiky, je dobré si spraviť všeobecný prehľad a nesiahnuť hneď po prvých, ktoré zbadáte.

 

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.