Citrusy 1. časť
V prvej časti vám prinesieme základnú charakteristiku najobľúbenejších citrusových plodov – grepy, klementínky a pomelo.
Grep
Vo svojich začiatkoch sa grep pestoval na okrasu, jesť sa začal až na konci 19. storočia. Momentálne 60 % všetkých grepov vypestuje USA.
Či už budete konzumovať červený, žltý, biely alebo ružový grep, všetky majú v dužine obsiahnuté vitamíny A, B, E a C. nechýbajú flavonoidy, fosfor, silice, meď, selén, draslík a horčík. Ich konzumácia podporuje obranyschopnosť organizmu, znižuje cholesterol a eliminuje zárodky rakoviny. Mnohí odborníci uvádzajú, že pôsobí tiež antidepresívne. Stimuluje krvný obeh a bolo dokázané, že pomáha pri kožných problémoch.
Klementínky
Ich pôvod siaha do Alžírska, postupne do Maroka a Španielska. Údajne ich vypestoval kňaz Clement vo svojej záhrade, preto dodnes poznáme pomenovanie klementínky. Sú sladké, šťavnaté a ľahko sa lúpu. Tie kvalitné neobsahujú žiadne kôstky. Obsahujú vitamíny B, E, C, tiež pektín, mangán, horčík, fosfor, draslík, vápnik a železo.
Vedia eliminovať infekcie, pomáhajú hojiť rany a podporujú našu imunitu.
Pomelo
Hlavnými pestovateľmi pomela sú USA, juh Ázie a karibská oblasť. Ak by sme mali pomelo druhotne zaradiť, ide o „kríženca“ pomaranča a grepu, no vyznačuje sa vlastnou chuťou ktorá je sladká bez akejkoľvek horkosti. Podobne ako klementínky a grepy aj pomelo obsahuje draslík, fosfor, mangán či zinok. Konzumácia pomela pomáha metabolizmu.
Podľa čínskej legendy vývar z kôry pomela očistí človeka od zla, preto sa dodnes pomelo pridáva do rôznych kúpeľov. V kuchyni sa dobre kombinuje napríklad s paradajkou alebo s krevetami. Vynikajúca je však konzumácia pomela bez dochutenia.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net