0

Technológie nám podávajú pomocnú ruku, využime to!

Byť priemerný a uspokojiť sa s hocičím sa už nenosí. Čo stačilo kedysi, dnes už zďaleka nestačí a stretávame sa s tým takmer pri každom nákupe či vyúčtovaní za energie. Klasické žiarovky v päťramennom lustri alebo 15-ročná chladnička nám dokážu na účtoch narobiť poriadnu diskotéku. A tak, či chceme alebo nie, je čas pohnúť sa dopredu a držať krok s dobou.

Od prvých led žiaroviek až po inteligentnú domácnosť

Niekedy si to ani neuvedomujeme, ako rýchlo sa veci vyvíjajú. Ešte nedávno sme sa vytešovali z úsporných žiaroviek a spotrebičov a dnes žijeme v domoch, ktoré sú také inteligentné, že na svoj chod takmer nepotrebujú náš zásah. Áno, technológie majú veľkú zásluhu na tom, akým smerom sa budeme uberať. Tak ako každá nová vec v našom živote, aj vízia inteligentného domu bola pre nás v počiatkoch len čistou fikciou alebo zbožným prianím. Dnes hľadáme spôsoby, ako do tohto sofistikovaného systému zapojiť čo najviac atribútov našej domácnosti. Nie preto, že sme pohodlní alebo leniví. Jednoducho sme pochopili, že technológie nám ponúkajú viac než len vyšší komfort alebo istú prestíž a pohodlie. Vďaka nim dokážeme riadiť a kontrolovať chod domácnosti, aj keď sme na míle ďaleko. Dokážeme si ustrážiť spotrebu, zvýšiť efektivitu mnohých činností a naše domovy neboli nikdy bezpečnejšie a prispôsobivejšie. Inteligentný dom nie je len výstrel modernej doby.

SMART home – investícia do našej budúcnosti

Každá hračka niečo stojí a tak je to aj s budovaním inteligentného domu. Pri každom takom projekte však treba byť vizionárom a ekonómom zároveň. Ak by sme pozerali len na výšku vstupnej investície, nikam by sme sa nedostali. Nezabúdajme, že SMART home pridáva nášmu domu okrem hodnoty oceniteľnej peniazmi aj hodnotu, ktorú dokážu vnímať a oceniť len členovia domácnosti. V dobe, keď ceny energií rastú a zajtrajšky sú zahalené pod rúškom hmly, sa počíta každé ušetrené euro, každá kilowatthodina či každý m3 plynu. A v oblasti šetrenia je inteligentný dom skutočným majstrom! Vďaka rôznym senzorom, detektorom, spínačom a vypínačom dokáže riadiaca jednotka inteligentného domu komunikovať s každým jedným prvkom, ktorý je súčasťou tohto jedinečného systému. Náš dom sa tak stáva nielen úsporným a samostatným, ale tiež bezpečným.

Technológie nie sú naším nepriateľom. Sú tu, aby sme my mohli žiť kvalitnejší a bezpečnejší život, aby nám zostávalo viac času na oddych a rodinu a aby raz naše deti o nás mohli povedať, že ich rodičia predbehli dobu.

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.