0

Vitaj, jeseň!

jeseňZ astronomického hľadiska prichádza jeseň 23. septembra, ale z toho klimatologického sa začína už 1. septembra a trvá do konca novembra. Toto ročné obdobie v každom z nás vyvoláva pocity nostalgie za krásnym horúcim letom a množstvom zážitkov.

 

Slovenské zvyky

Na Slovensku znamenala jeseň ukončenie prác na poliach a v záhradách. Zbierali sa plody, čo sa dalo sa zavarilo, odložilo do pivníc alebo do mrazničiek, rozdalo sa alebo predalo. Pre ľudí to znamenalo čas oddychu, ale i prípravu na najkrajšie sviatky v roku. Veľkou slávnosťou boli dožinky a vinobranie, kedy sa sezóna na poliach nadobro skončila a po poslednom náročnom dni ľudí čakali oslavy a veľkolepé zhodnotenie. Úroda je každým rokom iná, ale čo ostáva vždy rovnaké, je radosť z vykonanej práce a výborný pocit z nej.

Vtedy a dnes

Dnes sa už málokto môže popýšiť hektármi vlastnej pôdy, či kilometrovými radmi vinohradov. Ľudia už ledva majú čas na svoje skromné záhradky alebo svoje rodiny. Prechádzky naprieč prírodou sú skôr luxusom. Práve jeseň však nabáda k tomu, aby sme sa opäť odhodlali čerpať silu a energiu práve z tej krásy navôkol, kedy padajúce lístie „maľuje“ tie najkrajšie prírodné obrazy všade navôkol.

V domácnostiach sa robia dôležité úklady, poslednýkrát sa pokosí a zahnojí trávnik, strihajú sa okrasné kry a stromy. Šikovné gazdinky presne vedia ako zaujať s jesennými dekoráciami na svojich dverách, terasách, pri vchodoch i v jedálňach. Neodmysliteľnou súčasťou jesene sú samozrejme vyrezávané tekvice. Ich „výroba“  je radostnou činnosťou pre veľkých i malých umelcov.

V kuchyni nám najčastejšie rozvoniava jablkový koláč, pečené tekvicové jadierka, ale aj polievky zo spomínaných tekvíc. Mimochodom – aj tie pečené sú naozajstnou delikatesou.

Sviatky všetkých svätých a do Vianoc je už len chvíľka

Začiatkom novembra nám sviatky pripomenú, ako rýchlo ubehol rok a nabádajú nás na prípravy tých najkrajších. Samozrejme, že myslíme na Vianoce. Sú predprípravou rodinných stretnutí, kedy sa spolu schádzame, navštevujeme, debatujeme a zabávame. Hoci každé ročné obdobie je krásne a niečím výnimočné, treba uznať, že jeseň má skutočne čosi do seba. Tichým hláskom nám šepká do ucha: „Spomaľte a vychutnávajte si momenty týchto dní. Niet sa už kam ponáhľať.“ .

FOTO: pexels.com

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.