0

Sušíte svoju bielizeň správne?

sušenie prádlaAzda každý miluje tie momenty, kedy vzduch omína vôňa čerstvo opratej bielizne. Takáto aróma sviežosti a čistoty je rozhodne tým najlepším osviežovačom priestorov. Vedeli ste však, že aj sušiť bielizeň nie je až také jednoduché ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať?

 

Podstatné je neprepĺňať práčku ani sušiak

Ak nemáte to šťastie a ešte nevlastníte sušičku na bielizeň, zrejme sa zaraďujete k domácnostiam, ktorým neprekáža kde-tu postavený mohutný sušiak a hromada prádla na očiach. Tento „obrázok“ je ako typický pre väčšinu bežných rodín. Sušenie prádla je iba dôkaz, že sa o všetkých členov domácnosti poctivo staráte a dbáte o ich zdravie i vzhľad. Hoci moderné sušičky šiat sú veľmi praktické elektrospotrebiče, dokážu pri nesprávnom a pričastom používaní, značne poškodiť odev.

Najjednoduchšie to majú domácnosti, ktoré bývajú v rodinnom dome. Prádlo sa totiž odporúča sušiť vonku na čerstvom vzduchu a to hneď z viacerých dôvodov. Jednak z dezinfekčného hľadiska, kedy slnko a mráz odstránia „bacile“  a tiež preto, aby sme predchádzali plesniam v našich príbytkoch. Všetci vieme, ako plesnivé steny pôsobia na naše dýchanie a celkové zdravie. Keď však nemáme príliš na výber, musíme sa naučiť sušiť bielizeň aj v interiéri našich bytov.

Prvým základným poznatkom je neprepĺňať bubon práčky. Oblečenie sa iba vtedy dobre operie, ak má dostatok priestoru. Aj žmýkanie je oveľa účinnejšie a efektívnejšie. Čím lepšie je prádlo vyžmýkané, o to rýchlejšie aj uschne. Zbytočne dáte prať dve-tri várky špinavej bielizne, pokiaľ vám malé priestory nedovolia rozložiť viac ako jeden sušiak.

Umenie je správne zavesiť opraté prádlo. Aby vyschlo čo najskôr a nenabralo na seba pachy či už z varenia alebo aby nezatuchlo, ideálne je rozložiť ho tak, aby boli medzi ním väčšie medzery. Odporúča sa prevesiť cez dve „koľajničky“. Sušiak by mal stáť v strede miestnosti a nie pri stene, inak nebude rovnomerne prúdiť vzduch a  niektoré kusy oblečenia by ostali mokré. Tiež sa neodporúča sušiť šaty na teplom radiátory, lebo odparená voda zarosí okná a spustí tvorbu plesní.

FOTO: pexels.com

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.