0

Pleseň na stene: Tipy, ako ju odstrániť

Pleseň na stene je nepríjemná vec. Nielen z estetického hľadiska, ale okrem toho dokáže negatívne vplývať na zdravie človeka. V tomto článku sa dozviete, prečo vzniká a dozviete sa pár tipov, ktoré vám pomôžu v boji proti plesniam na stene.

Prečo vzniká pleseň na stenách a ako sa jej zbaviť

V prvom rade je dôležité vedieť, z čoho môže pleseň na stenách vznikať. Zapríčiňuje ju hneď niekoľko faktorov, ktoré môžete ovplyvniť. Podľa webu Domavi.sk medzi najčastejšie faktory patria nasledovné:

  • Nedostatočné vetranie miestností / priestorov – treba pravidelne vetrať v každej miestnosti. Obzvlášť v miestnostiach akými sú napríklad práčovňa alebo kúpeľňa. Niektoré z nich nemajú okná, takže je veľmi ťažké zabezpečiť vetranie.
  • Zvýšená vlhkosť v domácnosti – pre zistenie vlhkosti existujú rôzne merače, vďaka ktorým budete vedieť stav vašej vlhkosti v miestnosti
  • Spôsob vykurovania – nie je dobrú kúriť málo, ale ani veľa
  • Plastové okná – tie v porovnaní so starými dokonale tesnia (čiže nadbytočná voda sa zráža a z nej môže vznikať nepríjemná pleseň), preto treba dbať na dôkladné vetranie

V interiéri vám môžu vznikať plesne aj v prípade stavebných chýb. Medzi takéto chyby patrí napríklad nesprávne zateplená stavba (dom alebo byt). Častým problémom vzniku plesní je, ak stavba nebola dostatočne vysušená. V takýchto prípadoch je však dobré sa obrátiť priamo na majiteľa budovy, prípadne na firmu, ktorá vám dom postavila.

Ako odstrániť pleseň zo stien?

Zbaviť sa plesní zo stien nie je vôbec jednoduché. Nejedného človeka určite napadne, že ju jednoducho zoškrabe zo steny a bude po nej. Je to však mylné presvedčenie, pretože vtedy ju akurát tak roznesiete a pleseň sa po nejakom čase opäť objaví, no vo väčšej miere. Preto sa odporúča ju nechytať a hlavne nezoškrabovať.

Ak chcete odstrániť pleseň zo stien, v takom prípade máte dve možnosti. Môžete vyhľadať odborníka na plesne alebo si pomôžete sami. V prípade druhom si musíte zaobstarať nasledujúce:

  • Kúpte si kvalitný sprej na odstránenie plesní – na prostriedku nešetrite, predsa sa jedná o vaše zdravie a pleseň mu škodí
  • Zabezpečte si ochranné pomôcky – nápomocné bude rúško, ktoré pomôže zabrániť vdychovaniu nebezpečných zárodkov a pomôže vám aj maliarska fólia (stačia aj noviny), ktorou môžete zakryť podlahu a nábytok

Ak budete mať všetko potrebné, môžete sa pustiť do práce. Najprv si nasaďte rúško a následne si zakryte podlahu a nábytok. Pleseň na stene nastriekajte sprejom a počkajte niekoľko hodín. Ak pleseň zmizne, v takom prípade bola len na povrchu.

Ak sa však pleseň na stenách opäť objaví, v takom prípade bude odstránenie oveľa zložitejšie. Pomôcť vám môže ešte opätovné nastriekanie prostriedkom na plesne a musíte dbať na pravidelné vetranie a správne kúrenie.

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.