0

Koženkové sedačky: Aké sú a pre koho sú vhodné?

Poťahy sedačiek sa štandardne vyrábajú z troch rôznych materiálov – látka, koža a koženka. Každý z nich je niečím iný, špecifický. Sú určené pre rôzne druhy zákazníkov s rôznymi prioritami – niektoré sedačky majú molitan na mieru. Čím sa vyznačuje koženka a pre koho je tento materiál určený? To sa dozviete nižšie.

 

Koženka má syntetický pôvod. Koženka na čalúnenie sa vyrába nanášaním polymérovej vrstvy na textilný podklad, čím sa zabezpečí stály tvar a pevnosť výsledného materiálu. Povrch koženiek je rôzny – odlišujú sa farebnosťou, štruktúrou, môžu mať rôzne vzory či lakovanú úpravu. Niektoré koženky dokonca vďaka svojej perfektnej povrchovej úprave realisticky kopírujú vzhľad usní.

 

Výhodou koženky je jej cena, ktorá je výrazne nižšia v porovnaní s prírodnou kožou. Typické vlastnosti, ktorými koženka vyniká sú nepriedušnosť, nepriepustnosť vody, neabsorbuje prachy, je príjemná na dotyk a je vysoko odolná voči oderu. Koženka býva často nazývaná aj umelá koža alebo syntetická koža. K jej prednostiam patrí aj jej pravidelná štruktúra a formát.

 

V porovnaní s kožou má nižšiu životnosť, no cena je porovnateľne nižšia. Vyžaduje si však rovnako pravidelnú a dôkladnú údržbu, aby jej povrch nepopraskal a nedošlo k olupovaniu vrchnej vrstvy. Pre rodiny s malými deťmi či domácimi miláčikmi je však takýto druh sedačky ideálnejší, aby ste pri večeroch strávených pod hrejivou dekou nemuseli neustále striehnuť, aby sa na sedačku niečo nevylialo alebo sa nejakým iným spôsobom neušpinila, čo by bolo napríklad pri látkových sedačkách problémové.

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.