0

Ako dodať záhrade atmosféru pomocou osvetlenia

Najmä počas pochmúrnych dní oceníme osvetlenie, ktoré dodá našim obývačkám predsieňam, ale tiež záhradám trochu viac svetla a atmosféry. Veď sme na tvorbe našich domovov tvrdo pracovali a do vytvárania nádhernej záhrady sme vložili telo aj dušu, tak prečo by sme si nevychutnali ich atmosféru za každého počasia a v každú dennú či nočnú hodinu?

Treba využiť každý priestor

Nie každý má to šťastie, že v jeho záhrade je miesto na všetko. Väčšina z nás s priestorom zvádza nemilosrdný boj a každý kúsok miesta sa vysoko cení. To však neznamená, že menšia záhrada nemôže vyzerať skvele! A práve osvetlenie je ten tajomný žolík, ktorý dokáže vytvoriť priestory aj tam, kde na prvý pohľad nie sú, a spraviť aj z tmavého kúta romantické miesto pre dvoch. Ako? Tým, že použijeme náladové osvetlenie na plochu, kde budeme oddychovať a kde si chceme posedieť s priateľmi či s rodinou.

Ak chceme počas večerov grilovať či pripravovať jedlo vonku, potrebujeme trochu funkčnejšie osvetlenie. Meniť náladu osvetlením je veľmi jednoduché, a to buď jeho intenzitou, alebo farebnou schémou. Rovnako môžeme meniť atmosféru jednotlivých priestorov pomocou rôznych typov osvetlenia. A tak s trochou predstavivosti dokážeme aj z malého kúska záhrady vytvoriť pomocou vhodne zvolených svetiel priestor, ktorý bude vizuálne pôsobiť oveľa väčšie.

Triky, ako pomocou osvetlenia pridať do záhrady atmosféru

Reflektor osvetľujúci našu a polovicu susedovej záhrady a pár solárnych svetiel napichaných v záhonoch našej záhrade na atmosfére nijako nepridajú. So svetlami sa treba trochu pohrať a umiestniť ich do rôznych úrovní či použiť rôzne druhy svietidiel. Chodník osvetlený po obidvoch stranách jemným tlmeným svetlom bude zrazu pôsobiť vizuálne širšie a bude nás priam lákať prejsť sa ním. Každý z nás má v záhrade určite niečo, na čo je pyšný a na čo sa rád pozerá. Každý takýto kúsok si preto zaslúži byť videný aj v noci.

Rovnako príjemnú atmosféru vytvoríme aj použitím rôznych druhov nástenných svietidiel ich umiestnením v rozličných výškach. Na miestach, ako je terasa či schody, môžeme použiť viacero štýlov svietidiel s rôznou svietivosťou či farbou svetla. Budeme tak mať možnosť prispôsobiť si intenzitu podľa našich požiadaviek. A ak máme v záhrade tmavý a nevyužitý kút, čo tak mu ešte viac pridať na záhadnosti vhodným nasvietením?

Vonkajšie svietidlá predstavujú štýlový a veľmi flexibilný spôsob, ako dodať našim záhradám veľkosť, ale tiež atmosféru. Dokážu maximalizovať priestor a vytvoria dojem presne podľa našich nálad či predstáv. Stačí ich len správne skombinovať.

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.