0

Ste nevyspatý? 3 triky ako prežiť deň!

ID-10054753

Hádam nikomu sa nepodarí spať každú noc 8 hodín a mať kvalitný spánok. Vedci preto ponúkajú rady – ako nabrať energiu a prežiť ďalší vyčerpávajúci deň.

Možno máte doma novorodenca, alebo jednoducho prežívate práve ten týždeň pred uričitými termínmi. Nech už je dôvod Vašej nespavosti akýkoľvek, niekedy sa jednoducho nedá dodržať čas spánku, ktorý odporúčajú odborníci.

Keď už ale na to príde – ste nevyspatý a deň sa ešte len začína, najradšej by ste sa schúlili do kĺbka a ľahli si niekde pod stôl. To však nie je riešenie – veda Vám ale pomôže. New York Magazine zisťoval od vedcov informácie a rady čo robiť vtedy, ak bol Váš spánok skutočne mizerný.

Každý z týchto vedcov zdôraznil, že menej ako tých 7-8 hodín spánku je naozaj zlý nápad. Avšak – stane sa. A preto zostavili niekoľko tipov a rád, ako sa s tým vysporiadať s hlavou hore.

 

Strategicky –čas na kofeín

ID-100256198

Ak patrí medzi tých, ktorí si každé ráno vychutnávajú kávu na posilnenie dňa, prináša to dočasné riešenie. Možno Vám to pomôže držať oči otvorené, ale vedci odporúčajú, aby ste na to šli strategicky.

Naše pocity vyčerpania sa začnú prejavovať 20-30 minút po zobudení sa. Využite preto tento čas, a Vašu rannú kávu si odložte na neskôr. „Táto neskoršia káva bude počas omnoho užitočnejšia“ hovorí Orfeu Buxton, výskumník spánku na Harvarde.

 

Jedzte ľahko a dobre

Ďalším rýchlym a riešením na prísun energie je dostatok potravy s vysokým obsahom cukru. Odborníci však hovoria, že aj napriek tomu, že je to lákavé, budete to ľutovať. Po každej sláve príde pád – takže tu platí krátkodobé zdvihnutie energie, ale s neskorším o to bolestivejším vyčerpaním. „Nezdravé jedlo pomôže, ale iba na cca 20 minút“ varuje Buxton. Namiesto toho si dajte zdravé raňajky maximálne do jednej hodiny po Vašom prebudení. Práve to by malo Váš mozog naštartovať a takpovediac – nakopnúť Vás.

To isté platí aj na obed – namiesto pizze alebo žuvačiek si dajte niečo ľahké a zdravé. Aj keď Vás k tomu možno bude potrebné donútiť, osvedčí sa Vám to.

 

Použitie sily prirodzeného svetla

Svetlo, resp. slnečné žiarenie považujeme za samozrejmosť (ak teda nie ste napr. v Londýne, kde Slnko nemusí svietiť niekoľko týždňov). Ale je to práve to naše Slnko, ktoré je v skutočnosti tak silným liekom. Využite našu hviezdu a hneď ráno si výjdite na čerstvý vzduch, nasajte do seba slnečné lúče a Vaša energia sa predsa len o čosi posilní.

„Prechádzka na Slnku zvýši Vašu pozornosť, teplotu v tele a obnoví Váš denný rytmus“ vysvetľuje psychiater Sean Drummond. Ale pozor – ak si zoberiete so sebou aj slnečné okuliare, Vaša šanca na zvýšenie energie sa tak výrazne zníži. Zabudnite preto na tieň a postavte sa priamo zoči-voči Slnku.

FOTO: freedigitalphotos.net

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.