0

O citróne

ID-10039373Všetci vieme, že citrón obsahuje vysoké množstvo vitamínu C. Okrem toho ale osvieži celý organizmus, aktívne podporuje celkové zdravie organizmu a prospieva našej kráse. Ak ste práve po operácii a chcete podporiť horenie pooperačnej rany, zbystrite pozornosť – práve citróny vám výrazne pomôžu. Nezabudnite ich pridávaj aj do nápojov alebo kompótov.

 

Dlhá história citrónov

Ak čakáte presný názov oblasti, z ktorej tieto sýtožlté plody pochádzajú, sklameme vás. Pôvod citrónov do dnešných čias nie je celkom známy, ale s určitosťou vieme, že prvé zmienky sú viac ako 4 000 rokov staré. Podľa niektorých historikov sa začali pestovať v južnej Číne, iným sa viac pozdáva východná oblasť Himalájí.

Nech už pochádzajú citróny z akejkoľvek oblasti, od ich začiatku sa s nimi spájajú blahodarné účinky pre náš organizmus. Dnes ich vo veľkom pestujú Španieli, Američania a Taliani.

 

Výnimočné účinky

ID-10010919

Citrón je plný antibakteriálnych látok a nachádza sa v ňom aj mimoriadne cenná látka pektín. Kyselina citrónová spolu s vitamínom C posilňuje okrem iného aj srdce a čistí naše obličky a pečeň. Málokto vie, že bohatý prísun citrónov podporí tvorbu kolagénu s pomocou ktorého sa zlepší celý proces hojenia rán. Nachádza sa v ňom aj vitamín A, železo, zinok a draslík.

Šťava z citróna osvieži celé telo a ak ju budete kvapkať na nechty vyživia sa. Pre upokojenie podráždenej pokožky zmiešajte olivový olej s citrónovou šťavou. Potieranie tváre citrónovou šťavou minimalizuje akné. O lesk vlasov a ich pevnosť sa postará pravidelné masírovanie pokožky hlavy so šťavou z citróna.

 

Smer kuchyňa

Citróny by sa mali využívať aj v jedlách – oživia zákusky, kompóty, hydinu, šaláty, hovädzie mäso a samozrejme ryby. Nenahraditeľné miesto majú počas grilovania. Pokiaľ ide o citrónovú kôru buďte opatrní a kupujte buď len kôru priamo vo vrecúšku ako dochucovadlo, alebo ju strúhajte len z chemicky neošetrených citrónov.

Tí smelší môžu citróny konzumovať iba tak, bez dochutenia. Odšťavte si citróny alebo ošúpte ako pomaranč a rozdeľte na mesiačiky.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.