0

Môže nás nakaziť koronavírus, ak si objednáme niečo z Číny?

koronavírusVírus, ktorý má podobné príznaky ako chrípka, sa objavil v oblasti strednej Číny. Jedná sa o epidémiu, ktorá zahŕňa „rodinu“ siedmych vírusov. Koronavírus napádal len zvieratá, avšak sa mu podarilo prekonať medzidruhovú bariéru. Aktuálne mu podľahlo už vyše 400 ľudí a počet usmrtených stále stúpa.

Čo je koronavírus?

Hlavnými prenášačmi sú pravdepodobne netopiere alebo malé šelmy cibetky. Na čínskych trhoch sa konzumujú kadejaké „lakocinky“ a pri tom množstve tovaru a ľudí jednoducho neostáva priestor na stopercentnú hygienu. Takéto miesta sú ako ideálne na šírenie chorôb a nákaz.

Vírus sa prejavuje horúčkami, bolesťami svalov, hlienmi, kašľom a vrcholí zápalom pľúc. Ľudia, ktorí trpia obezitou, cukrovkou a inými vážnymi civilizačnými ochoreniami patria do najohrozenejšej kategórie. Prejavuje sa veľmi nenápadne a jeho inkubačná doba je až dva týždne.

Momentálne sa v Číne robia opatrenia, ktoré napomáhajú zamedzovať šíreniu tohto vírusu. Obyvatelia sa zdržiavajú prevažne vo svojich príbytkoch a do ulíc mesta chodia iba na nákupy. Strach a obavy už nedajú spávať mnohým. Mnohé letecké spoločnosti zrušili lety a odlety a štát sa snaží mať celú situáciu pod kontrolou. Prekročenie hraníc z krajiny a do krajiny je na vlastné riziko.

Udrží sa vírus aj na zásielke z Číny?

Epidemiológovia nás ubezpečujú, že koronavírus nemá šancu prežiť dlhú cestu z Číny až k nám na Slovensko. Keďže sa jedná o vírus, potrebuje cudzopasiť na ľudskom tele alebo na živom organizme. Na predmetoch môže prežiť iba pár hodín. Pošty v Číne aj napriek tomuto faktu neustále dezinfikujú všetky zásielky. Ak by náhodou balík prišiel do kontaktu s napadnutým človekom, je viac než isté, že vírus preniesol na balík, avšak ako bolo už spomenuté, koronavírus by neprežil. Buďte preto bez obáv a pokojne i naďalej objednávajte z vašich obľúbených webstránok. Myslite ale na to, že vzhľadom k tejto situácii sa môže doba doručenia značne oddialiť.

FOTO: pexels.com

Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.