Kvet, ktorý posilňuje imunitu. Poznáte echinaceu?
Echinacea purpurea je veľmi prospešná bylina používaná ľuďmi čoraz viac po celom svete. Táto rastlina bola známa predovšetkým u indiánskych kmeňov v oblastiach Severnej Ameriky. Nazývali ju aj kvetom prérie a najznámejších druhov echinacei bolo približne desať. Jej účinky pre zdravie sa začali celosvetovo naplno využívať až omnoho neskôr.
Echinacea je rastlina, ktorá sa pestuje v záhradách a parkoch viacmenej ako okrasná kvetina. Dosahuje výšku 1 až 1,5 metra a kvety patria do čeľade astrovitých rastlín. Najbežnejšie druhy majú dlhé fialové a ružové lupene, ktoré vyrastajú zo stredového kužeľa posiateho malými hnedými rúrkami. Na zber sa používa koreň aj celá rastlina.
Účinky echinacei
Echinacea patrí k významným zdrojom antioxidantov, vitamínu C, beta- karoténu, flavonoidov, selénu a zinku. Podporuje tak celkové zdravie ľudského tela, dodáva energiu a pôsobí proti celkovej únave. Je najčastejšie používanou rastlinou na svete, vďaka ktorej sa podporuje zdravie ako celok. Pomáha pri prevencii a liečbe prechladnutia, infekcií a chrípke.
Výborná imunita
Táto rastlina dokáže mať pravidelným užívaním veľmi silný vplyv na imunitný systém a schopnosť organizmu fungovať bez sezónnych zdravotných problémov.
Použitie
Výživové doplnky, v ktorých je echinacea zastúpená, sú dostupné v mnohých podobách. Typický spôsob užívania echinacei je v podobe čajov. Sušená rastlina dlho vydrží a možno z nej pripraviť okrem klasického čaju aj rôzne maceráty a tinktúru. Stačí nechať hrsť sušenej echinacei lúhovať v liehu niekoľko týždňov a potom hotovú zmes precediť cez plátno. Touto tinktúrou možno potierať napríklad kŕčové žily, rôzne problematické miesta na koži alebo pridať pár kvapiek do malého množstva tuku, najlepšie do kokosového tuku. Vznikne tak celkom efektívna a naviac aj príjemne voňavá liečivá mastička. Pozor pri užívaní by si mali dávať tehotné a dojčiace matky, a tiež alergici.
Komentáre sú vypnuté, ale trackbacks a pingbacks nie.