X

Ste v práci šikanovaní?

Máloktorý zamestnávateľ sa môže úprimne vyjadriť, že sa zaujíma o vzťahy na pracovisku. Myslia si, že u dospelých ľudí je potrebné kontrolovať len ich pracovnú disciplínu a výkon. Problém šikanovania však môže v konečnom dôsledku ohroziť napríklad zisk podniku. Všade sa vyskytujú konflikty, ale je dobré vedieť rozlíšiť, kedy už nejde iba o nevinné žartíky alebo nedorozumenia.

 

Varovné signály, ktoré majte pod kontrolou

Podľa jednoduchých faktov sa môžete ubezpečiť, či ste alebo nie ste šikanovaní. Šikanovanie môže prebiehať rôznymi spôsobmi, takže neberte na ľahkú váhu nič, čo vám zasahuje do súkromného života alebo to negatívne vplýva na váš profesionálny výkon. Mali ste niekedy pocit, že vám je pridelené nezvládnuteľné množstvo práce, pričom ostatní kolegovia sa stíhali popri práci rozprávať, či piť kávu? Cítite, že sa niekto z kolegov správa k vám neprimerane po sexuálnej stránke? Máte tušenie, že vám niekto schválne vymazáva maily alebo súbory? Strácajú sa vám bezdôvodne dôležité dokumenty? Dozvedeli ste sa, že sa o vás šíria klamstvá a klebety? Ak áno, môžu to byť náznaky toho, že ste obeťou šikanovania. Samozrejme, týka sa to aj urážok, nadávok, hanobenia, ale to je hádam každému jasné. Šikanovanie v práci neprebieha ako na základnej škole. Nikto nikomu nepodkopáva nohy ani nekradne desiatu. Ide o veľmi prefíkané a rafinované konanie. Možno to niekomu pripadá ako z filmu, ale deje sa to vo veľkej miere. Čím väčšia firma, tým menšia možnosť mať medziľudské vzťahy pod kontrolou. Napríklad aj obyčajné ignorovanie alebo prerušovanie reči, či dokonca zákaz prehovoriť sa môže považovať za znak šikany. Čokoľvek z toho sa deje, najdôležitejšie je nedovoliť dotyčným, aby s tým pokračovali. Obráťte sa na svojho nadriadeného, personálne oddelenie, poprípade inú kompetentnú osobu.

 

Aká je intenzita tohto správania voči vám?

Na záver je veľmi dôležité podotknúť, že pri šikane nemusí ísť o správanie, ktoré sa deje každý deň. Môže sa stať, že síce nie je pravidelné, ale vyskytuje sa tak často, že vás extrémne zaťažuje. Odborníci sa zhodujú: ak je to minimálne raz do týždňa, a trvá to dlhšie než pol roka, mali by ste sa mať na pozore. Možno niekomu pripadá jeden deň zo siedmych ako nič, no pri intenzívnom nátlaku môže ísť psychickú záťaž, ktorú si zo začiatku sami ani neuvedomujete. Sťažovať sa u nadriadeného je veľmi nepríjemné, no ešte horšie sú následky šikany. Verím, že ste v sebe neobjavili možnú obeť násilia, vaše pracovné vzťahy sú dobré a prosperujú nielen podniku, ale aj vám samotným.

Napísala: Verena

FOTO: freedigitalphotos.net