V článku, ktorý bol publikovaný časopisom Inc, obchodná poradkyňa Marla Tabaka píše, že ak sa každý deň sprchuje a nosí slušné oblečenie, pomáha jej to cítiť sa profesionálnejšie a brať svoju prácu vážnejšie. V skutočnosti naozaj existuje aspoň jedna štúdia o tom, že spôsob akým sa obliekame môže zlepšiť nie len naše zručnosti, ale aj samotnú kvalitu práce. V roku 2012 Severozápadná Univerzita manažmentu Kellogg zistila, že osoby, ktoré svoju prácu vykonávajú v bielom laboratórnom plášti majú vyššiu výkonnosť práce ako tí, čo nosia civilný odev. Štúdia tiež zistila, že ľudia, ktorí hovorili, že plášť patrí iba lekárom boli napokon aj tými, ktorí potvrdili, že plášť pomáha napr. aj maliarovi zlepšiť jeho sústredenosť pri maľovaní obrazov. Vysvetlenie dodal aj univerzitný profesor a módny psychológ, ktorý tvrdí, že ľudia majú jednoducho tendenciu „prepojiť“ svoje myslenia a prevziať črty oblečenia, ktoré majú na sebe. Množstvo oblečenia má pre nás symbolický význam – či už ide o profesionálne oblečenie alebo relaxačné oblečenie na víkend. To znamená, že ak si na seba dáme dané oblečenie, náš mozog automaticky príjme informáciu o význame tohto oblečenia – a z toho vyplýva aj naše správanie, resp. (ne)výkonnosť.
Nosenie pekného oblečenia je tiež výhodou, ak si idete len tak sadnúť na šálku kávy alebo na prechádzku. Dôvodom je to, že nikdy neviete, koho stretnete. Kedykoľvek, keď si len tak vyjdete z domu môžete stretnúť človeka, ktorý Vašu kariéru môže posunúť vysoko hore. A preto – pre ten správny dojem – je dôležité sa pekne obliekať aj keď si idete len tak vybehnúť. Ak na takého niekoho narazíte napr. v potravinách, nechcete predsa, aby si o Vás myslel, že ste idiot – a to len vďaka dojmu z oblečenia!
Ale nezúfajte! Nosiť pekné oblečenie neznamená vzdať sa všetkého pohodlia z domova. Spisovateľka na voľnej nohe Celine Roque napísala článok pre Gigaom, ktorý ponúka perfektný návod na vyváženie profesionality a pohodlia vo Vašom oblečení. Tak teda vidíte, môžete teda naraz vyzerať profesionálne a zároveň sa cítiť pohodlne – nie je to predsa žiadna veda.
FOTO: freedigitalphotos.net