X

Chcem dať výpoveď v práci. Budem mať nárok na odstupné?

Stáva sa, že z rôznych dôvodov začneme vážne premýšľať o ukončení pracovného pomeru. Na príčine môže byť stres, nepríjemný kolektív alebo arogantný šéf. Mnohí z nás musia pracovný pomer ukončiť aj zo zdravotných dôvodov.

 

Máme právo výberu

Nie každý si môže zo dňa na deň dovoliť podať výpoveď iba preto, že sa mu už niečo v práci nepáči. Dôvody musia byť vážne, aby bol človek ochotný vzdať sa svojho pravidelného príjmu a istôt. Je veľmi ťažké si nájsť prácu, ktorá vyhovuje na sto percent. Skôr to je rarita. Väčšina z nás vstávame do práce už iba z povinnosti. Potrebujeme predsa platiť účty a uživiť nielen seba, ale aj svoje rodiny.

Jedného dňa však nastane moment, kedy si povieme: „Dosť!“. Isté situácie v práci sa mnohé týždne a azda aj roky hromadili, až sa spojili do záveru, že táto práca mi viac berie ako dáva.

Napíšte si klady a zápory

Aké výhody pre mňa predstavuje moja práca? Ak je to iba plat, obvykle sa stáva, že všetko ostatné je na bode mrazu. Stále sa neviete rozhodnúť? Napíšte si na papier všetky výhody a nevýhody vašej práce, jej klady a zápory. Možno sa prekvapíte, čo ste ochotní urobiť „iba“ pre peniaze. Veľakrát ide nielen o zdravie, ale aj o zdravé a harmonické rodinné vzťahy. Pretože, pokiaľ je práca z akéhokoľvek dôvodu pre vás nevyhovujúca, okamžite sa to musí niekde prejaviť.

Ak podáte výpoveď vy, nemáte nárok na odstupné

Rátajte s tým, že pokiaľ výpoveď podáte vy, nárok na odstupné vám zanikne. Odstupné vám bude vyplatené iba v prípade, že výpoveď prebehne v rámci dohody medzi vami a zamestnávateľom. Ak udáte ako dôvod zdravotné problémy, zamestnávateľ vás musí podľa zákona preradiť na inú prácu alebo minimálne upraviť pracovnú dobu. Pokiaľ to nebude z organizačných dôvodov možné, môže ponúknuť odstupné vo výške mesačného zárobku alebo podľa dohody.

Výpoveď môžete podať aj počas práce neschopnosti (PN)  a to bez udania dôvodu. Ani vtedy vám však odstupné nebude uhradené.

FOTO: pexels.com