Meno Peter Sagan je v poslednom čase stále viac skloňované aj v médiách, a preto sme sa rozhodli, že vám život a úspechy tohto nášho slovenského cestného cyklistu trochu priblížime.

Začiatky

Peťo Sagan sa narodil 26.1.1990 v Žiline. Športu sa Peťo venoval už od detstva, spočiatku začal s futbalom, ale nevydržal pri ňom dlho, pretože ho to ťahalo skôr k bicyklu. Už v siedmich rokoch získal svoj prvý cyklistický triumf v Žiline, čo rozhodlo o jeho nasledujúcej kariére. Od deviatich rokov začal trénovať v Cyklistickom spolku v Žiline.

Väčšie úspechy

V začiatkoch sa Peter venoval okrem cestnej cyklistiky aj cyklistike horskej, a dokonca cyklokrosu. Prvý veľký šok pre odborníkov priniesol Terminátor už v roku 2006 keď prekvapivo vyhral preteky Regiónem Orlicka (jedny z najťažších juniorských etapových pretekov v Česku). Vtedy neznámy Peter Sagan porazil všetkých favoritov a zviditeľnil sa na poli cyklistiky. Od tohto času ukazoval Peťo na rôznych pretekoch a majstrovstvách, že na to naozaj má a že jednoducho chce.

Profi kariéra

Súčasťou profesionálneho pelotónu sa Peter stal v roku 2010 na pretekoch UCI ProTour najvyššej kategórie WT. V týchto pretekoch získal Peťo aj svoju prvú profi prezývku – Rambo. Vyslúžil si ju vďaka tomu, že napriek nepríjemnému pádu v druhej etape, ktorý si vyžadoval 18 stehov, na druhý deň nastúpil na štart a do cieľa prišiel na štvrtom mieste. Od tohto času Peťo stále dokazoval, že na vrcholových cyklistických pretekoch s ním musia do budúcna počítať.

Grand Tour

Prvý krát sa Peťo Sagan predstavil na veľkých pretekoch, ktoré sú súčasťou Grand Tour, v roku 2011 na pretekoch Vuelta a España 2011, kde Peťo vyhral hneď tri etapy.

V roku 2012 prišli na rad najprestížnejšie preteky Tour de France, kde sa Peťo predstavil v tíme Liquigas-Cannondale a získal celkovo tri etapové víťazstvá a navyše sa stal celkovým víťazom bodovacej súťaže pre šprintérov a získal tak zelené tričko. V týchto pretekoch si vyslúžil aj svoju novú prezývku Tourminátor.

Aktuálne, ako iste všetci viete, prebieha jubilejný 100. ročník cyklistických pretekov Tour de France, kde nás Peťo opäť reprezentuje. Peťo je súčasťou tímu Cannondale Pro Cycling a ukázal už niekoľkokrát, že je vo forme. Hoci Peťo vyhral zatiaľ iba jednu etapu, niekoľkými druhými miestami a ďalšími umiestneniami v prvej päťke ukázal svoju silu. Už po tretej etape sa Peťo opäť obliekol do zeleného dresu a drží sa ho až doteraz.

Veríme, že Peťo sa zeleného dresu nevzdá a ukáže nám na tohtoročnej Tour de France, že je bojovník a získa ešte zopár pekných umiestnení.