X

Plechové alebo hliníkové disky: Trápi večná dilema aj vás?

Problém plechové verzus hliníkové disky je jedným z najčastejších, ktorými sa zaoberajú aj ostrieľaní motoristi. Aké sú medzi nimi rozdiely a aké výhody i nevýhody oba druhy skrývajú? To vám prezradia nasledujúce riadky.

 

Ľahšie hliníkové disky víťazia

Najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim rozhodovanie motoristov je hmotnosť diskov. Hoci sa dnes už využíva oceľ s nižšou hmotnosťou, stále v tomto ohľade víťazia hliníkové disky. Vďaka nižšej hmotnosti sa s hliníkovými diskami skracuje aj brzdná dráha. Dokonca sa s nimi dosahuje aj lepší reakčný čas v prípade elektronických zabezpečovacích systémov automobilu.

 

Úspora a dlhšia životnosť

Jednou z nepopierateľných výhod menšej váhy hliníkových diskov je s tým spojený nižší valivý odpor. S tým sa spája aj úspora paliva. Disky sú bez zvarov, takže sa pneumatiky menej opotrebúvajú. Chladenie a menšie opotrebúvanie bŕzd je zabezpečené vďaka lepšej tepelnej vodivosti. Navyše hliník je silným materiálom a korózii odoláva aj počas dlhšej doby.

 

Nenáročná  údržba

Hliníkové disky s vhodným dizajnom a tvarom sa dajú výrazne jednoduchšie zbavovať nečistoty a sú menej náročné na celkovú údržbu. Nános štrku nachádzajúce sa na vnútornej strane disku sa vystriekajú oveľa ľahšie ako v prípade plechového disku. Ak sa na vnútornej strane disku nachádza hrubá vrstva špiny, spôsobuje to jemné chvenie, nevyváženosť kolesa a s tým spojené namáhané mechanických častí riadenia. Ak navyše majú aj puklice, ktoré sa na plechové disky zvyknú dávať,  zväčší sa priestor na ukladanie snehu a špiny.

 

Cena a oprava

Čo sa týka nákupnej ceny a prípadných opráv, sú na tom plechové disky výrazne lepšie. Opravu plechových diskov zvládnete pomocou kladiva a kombinačiek aj doma sami, zatiaľ čo s hliníkovými diskami je zvyčajne nutné zájsť do servisu, kde majú vyrovnávačku diskov.

Reklamný článok

Foto: Bigstockphoto