Tradičné Vianoce so živým vianočným stromčekom
Čo by to boli Vianoce bez tej úžasnej vône ihličia, ktorú nám ponúka jedine pravý vianočný stromček z lesa. Je to vôňa detstva, spomienok. Znova sa nám pred očami premietajú dlhé týždne prázdnin, kedy sme celé dni trávili na sánkach alebo v „lavóroch“ a spúšťali sme sa z kopca u babičky. Jej citrónový čaj a sladké pečivo nás vždy dokonale zahriali po príchode domov – ako na srdci, tak aj na duši. S úsmevom na tvári spomíname na chvíle, kedy sme kradli salónky zo stromčeka, aby to nikto nevidel a nenápadne sme zahladzovali všetky stopy. Neprekážali nám ani hrozby, že Ježiško nepríde.
Borovica, jedlička alebo smrek?
Ak už teraz náhodou premýšľate o kúpe vianočného stromčeka a je to vaša premiéra, možno sa vám zídu drobné postrehy, ktoré je fajn vedieť. Keď nastane deň „D“ a vy si slávnostne pôjdete jeden vysnívaný vybrať, zabezpečte si v aute dostatok miesta. Pokiaľ máte príves, je to len výhoda, ak nie, cesta domov bude prinajlepšom super sranda.
Ceny vianočných stromčekov sa pohybujú v závislosti od druhu a ich veľkosti. Najlacnejšie sú smreky, potom borovice a najdrahšie bývajú jedličky, pretože sa zaraďujú medzi najkrajšie vianočné stromčeky. Majú najvýraznejšiu vôňu a ich ihličie vydrží dlho zelené a „ v celku“. Tie najlacnejšie nebudú stáť menej ako pätnásť Eur, borovice sa pohybujú okolo tridsiatich a menšie jedličky od dvadsať až päťdesiat Eur.
Pri rozhodovaní si však dávajte pozor, aby ste príliš „neuleteli“. V stojane vo vašej obývačke sa bude javiť veľký každý vianočný stromček. Po pár hodinách od vyslobodenia zo siete, sa konáre poriadne rozvetvia na všetky strany a budú pripravené čeliť množstvu ozdôbok.
Nezabudnite živej nádhere každý deň dopĺňať vodu do stojana, aby vydržal o čosi dlhšie. Príliš sa s ozdobovaním nenáhlite, lebo v teplých podmienkach nevydrží dlhšie ako 2 – 3 týždne. Aj to je dosť dlhá doba na to, aby sme začali „chytať nervy“ na neustále vysávanie pod ním.
FOTO: pexels.com