Je jedno ako dobrých alebo ako veľmi zlých susedov máte, súkromie potrebujeme všetci. Ak milujete živé ploty, potom môžete premýšľať nad cezmínou – je sýtozelená, nenáročná na údržbu a má zaujímavé červené bobule.
Odlišná už z diaľky
Cezmínu ľahko spoznáte u iných ľudí v záhradách vďaka tomu, že má pevné vždyzelené lesklé listy. Od zimy do jari máva táto rastlina zaujímavé bobule červenej farby, vďaka ktorým je živý plot pestrejší a výnimočnejší.
Starostlivosť o cezmínu
Cezmína vyrastie na slnku, v polotieni a aj v tieni. Na úplnom slnku však potrebuje dostatok vlahy, čo je ale samozrejmosť nakoľko pôda na slnku rýchlejšie vyschýna. Táto rastlina znesie aj málo úrodné pôdy, no nevyhnete sa prihnojovaniu. Prihnojovať treba spravidla dvakrát ročne, čo v porovnaní s inými živými plotmi nie je vôbec náročné.
Prečo práve cezmína?
Cezmína, ako sme už spomenuli, vyrastie aj v nie práve najlepších podmienkach, takže si ju na záhrade môže dovoliť každý z nás. Dokáže vyrásť v hustý plot cez ktorý neprejde ani mačka, takže bude váš pozemok spoľahlivo schovaný pred ostatnými. Bez rezu je schopná vyrásť do výšky 15 metrov čo znamená, že výška živého plotu je len na vás. Je možné pestovať cezmínu aj samostatne v kvetináči.
Pre živý plot vyberajte nasledujúce odrody cezmíny:
– Ilex aquifolium golden van tol,
– Ilex aquifolium alaska.
Drobné nevýhody…
Aby nebola cezmína priveľmi dokonalá je nutné spomenúť aj jej drobné nevýhody. Pokiaľ nebudete pri hnojení používať naozaj kvalitné hnojivá nebude rásť rýchlejšie, a tak sa za živým plotom načakáte.
Po vysadení nevyzerá hneď dokonale, na ukážkový plot treba istý čas počkať a tvar upravovať asi tak dvakrát ročne zastrihnutím.
Bobule cezmíny sú jedovaté pre človeka aj pre zvieratá. Ak ich nechcete mať treba cezmínu pravidelne zastrihávať, aby sa k nim ani nedostala.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: google.com