X

Kyberšikana

Šikanovanie sa každému z nás vybaví predovšetkým v súvislosti so školou. V súčasnosti sa tento pojem rozrástol o počítačové šikanovanie, tzv. kyberšikanu. Žiadne šikanovanie netreba podceniť, a to platí aj v tomto prípade. Obeť, či už je to dieťa alebo dospelá osoba, trpí rovnako ako pri šikanovaní „live“.

 

Viacero podôb

         Kyberšikana môže prebiehať viacerými spôsobmi, no väčšina z prípadov je uskutočňovaná prostredníctvom sociálnych sietí. V prípade detí sú známe prípady, kedy spolužiaci umiestnili na server fotku spolužiaka, ktorému sa chceli vysmiať pre veľké materské znamienko. Nepríjemné komentáre ostatných spolužiaka natoľko osočili, že nebol schopný ísť ráno do školy medzi ostatných. Taktiež nie sú výnimočné prípady falošne založených účtov a nickov – spolužiaci vytvoria falošný účet na sociálnej sieti pod menom spolužiaka prostredníctvom ktorého potom píšu rôzne statusy či inzeráte. Cieľom je spolužiaka verejne zosmiešniť.

Čosi podobné sa deje aj medzi kolegami v práci. Istý marketingový pracovník bol udivený z toho, že sa od neho začali odvracať klienti. Až neskôr zistil, že jeho kolegovia zistili heslo na email z ktorého potom klientom rozposlali vulgárne správy. Dlhý čas mu trvalo, kým aspoň z časti očistil svoje dobré meno. A motív? Zrejme bol z kolegov najlepší, a tak sa rozhodli pripraviť ho o všetky zákazky.

Na prvý pohľad nevinný post na sociálnej sieti či hromadne poslané správy nevyznejú tak kruto, no obetiam vedia poriadne ublížiť, často až nenávratne. Je jedno, či človeka šikanujete osobne alebo prostredníctvom internetu, stále ide o posmech. Žiadne šikanovanie sa nesmie podceniť vrátane kyberšikany.

 

Základné opatrenia

         Staré známe pravidlá bezpečnosti by ste naozaj mali dodržiavať. Snažte sa uchovávať svoje heslá za každých okolností v tajnosti, vedieť o nich by nemal ani váš partner či najlepšia kamarátka. Neodpovedajte na vulgárne emaily, neotvárajte prílohy v emailoch od neznámych osôb a neposielajte svoje fotografie neznámym osobám (a už vôbec nie fotografie intímneho charakteru). Cudzím nedávajte svoju adresu, email alebo telefónne číslo, v opačnom prípade riskujete okrem možnej kyberšikany aj nepríjemné otravovanie. Ak plánujete rande dohodnuté cez internet, povedzte to aspoň svojej kamarátke alebo inej blízkej osobe, ktorej sľúbite po stretnutí telefonát nech sa aspoň niekomu ohlásite.

 

Kyberšikana u detí

         Dospelí svoje problémy často taja, no deti starosti ešte nedokážu celkom dobre zamaskovať. Všímajte si všetky netradičné prejavy, napríklad nechuť používať internet aj napriek tomu, že kedysi za počítačom vaše dieťa strávilo veľa času. Po vypnutí počítača je dieťa rozrušené, depresívne a uzavreté do seba. Nechce chodiť do školy, nechutia mu obľúbené jedlá, zhoršil sa prospech.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net