Rozlišujeme bicykel krosový, mestský, horský, cestný a elektrobicykel.
Krosový = univerzálny
Začneme s popisom univerzálneho bicykla. Krosový zvládne jazdu po asfalte v meste aj nenáročný terén. Ide tak o praktický kompromis najmä ak plánujete bicyklovať na oboch povrchoch. Treba však rátať s tým, že sa hodí len do mierneho terénu a je menej pohodlný než terénny. Na asfalte jazdí dobre, ale nevyrovná sa cestnému bicyklu. Obrovskou výhodou je to, že nemusíte mať dva bicykle, ale vystačíte si s jedným.
Mestský = pohodlný
Mestský bicykel je jednoduchý a praktický, v žiadnom prípade však nie je vhodný ani do málo náročného terénu alebo na priveľmi dlhé bicyklovanie. Je ideálny na odbehnutie do vzdialenejšieho obchodu. Tie kvalitnejšie majú pripevnený aj košík a/alebo nosič na menší nákup.
Horský = do lesa
Na bicyklovanie po lese je horský bicykel ako stvorený. Jeho cena sa pohybuje v rôznych výškach podľa toho, ako a kde presne chcete bicyklovať. Na jednoduchšie bicyklovanie naprieč lesom je vhodný tzv. hardtail bicykel, ktorý má odpruženú prednú vidlicu (zadná je pevná). Pre agresívnejšie bicyklovanie je nutné zakúpiť cenovo náročnejší bicykel aby ste mysleli aj na svoje zdravie a záťaž tela.
Cestný = na asfalt
Ako už samotný názov prezrádza, cestný bicykel miluje jazdu po asfalte. Vďaka tomu, že má pomerne nízku hmotnosť a úzke plášte, je jazda na ňom pohodlnejšia a oveľa svižnejšia. Bicyklovanie mestom po asfalte vás takto bude omnoho viac baviť. Samozrejme, nie je vhodný do lesa.
Elektrobicykel = náhrada auta
Elektrobicykel sa stal hitom, lebo šikovne nahrádza auto. Nemusíte mať úžasnú kondíciu na to, aby ste zvládli prebicyklovať sa až na druhú stranu mesta. Jazdu si jednoducho pohodlne užívate. Nejde teda o žiadne pestovanie kondície, skôr o životný štýl a jazdenie bez auta.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net