X

Mýty, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život

Mýtus, vymyslená pravda, blud… Je zarážajúce, že i v dnešnej modernej a uponáhľanej dobe sa nájde toľko miesta pre absolútne nezmyselné veci. Prečo podaktorí z nás veria roky, či možno i celý život niečomu, čo nie je vôbec založené na pravde? Proste tomu verili už rodičia, starí rodičia. V tomto článku sa chceme tak trochu zahrať na krotiteľov mýtov a ukázať Vám pár príkladov nezmyslov, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život. Prvý mýtus je skôr obľúbenou a frekventovanou poverou, ostatné dennou rutinou.

 

Nevracaj sa – nosí to smolu

Tento mýtus je založený na veľmi prostom scenári. Idete ráno do práce. Odrazu si spomeniete, že ste si zabudli doklady. Pravidlo však hovorí, keď raz vystrčíš päty z domu, tak sa nesmieš vrátiť, pretože to nosí smolu. Vyberiete sa teda do práce bez dokladov? Či ste už o tomto nepísanom pravidle počuli alebo nie, na svete existuje skutočne mnoho jedincov, ktorí mu veria. Pred odchodom z domu si preto vždy i trikrát skontrolujú, či majú všetko potrebné a až potom sa vyberú von. Možno trošku pritiahnuté za vlasy, ale pokiaľ tomu skutočne veríte, tak Vaša psychika dokáže robiť divy. Budete mať dnes smolu? Veríte tomu? Nuž, tak asi budete. Alebo je to iba ďalší mýtus?

 

Rýchle tempo pri jedle vedie k obezite

Keď sa pozrieme na typického amerického občana, tak by sme tomu možno i uverili. Stravuje sa väčšinou v rýchlom občerstvení, rýchlo a stresujúco. Jeho hmotnosť je nadštandardná, ťažko dýcha. Tempo jedla však nemá pre našu váhu žiaden význam. Proste prekročíte prah sýtosti. Či jete pomaly alebo rýchlo, telo povie „DOSŤ“. Rýchle a hltavé stravovanie môže spôsobiť ťažkosti so žalúdkom a zažívacím traktom, no nikdy nie s Vašou váhou. Tu by skôr mohlo platiť iné – čím viac zjete, tým viac priberiete. Alebo tiež – čím menej pohybu, tým menej kíl dole.

 

Antibakteriálne mydlá sú tie naj

Boom s antibakteriálnymi mydlami je iba marketingovým ťahom. V súčasnosti dokonca hrozí, že budú nadobro stiahnuté z trhu. Nie sú totiž o nič účinnejšie ako klasické mydlá a navyše majú mnohé vedľajšie účinky. Zložky triklokarbán a triklosan môžu spôsobiť hormonálne zmeny v organizme a rozhádzať metabolizmus, ako aj schopnosť organizmov reprodukovať sa. Baktérie sa práve pod vplyvom týchto prípravkov môžu stať odolnejšie a účinok antibiotík na organizmus poklesne. Tak už viac nemusíte „robiť dojem“, keďkupujete iba antibakteriálne mydlá. Stačia aj obyčajné, pretože i v jednoduchosti je neraz ukrytá krása.

 

Strihanie posilňuje

I vy si podstrihujete vlasy každý mesiac a veríte, že ich tak prinútite zhustnúť či rýchlejšie rásť? Stop! Sila vlasov, ich regenerácia i schopnosť rásť sú genetické. Je dobré si vlasy sem-tam podstrihnúť, ale to kvôli tomu, aby ste sa zbavili rozštiepených končekov. Žiadne nožnice a ani tá najlepšia kaderníčka neprinútia Vaše vlasy k rýchlejšiemu ratu, ani k tomu, aby toľko nevypadávali.

 

Pravý chlap nemá s erekciou nikdy problém

Zdá sa Vám toto tvrdenie pravdivé a dokonca dáva logiku? Pozrime sa na to z inej strany. Môže pravý chlap nachladnúť? Môže. Tak prečo nie erektívna porucha? Štatistiky naznačujú, že poruchou erekcie z času na čas trpí každý druhý muž. Vek, spoločenské postavenie či farba pleti tu vôbec nezohrávajú žiadnu rolu. Skúsme teda túto tému brať vážne, nezľahčovať ju a prestať veriť hlúpostiam.

 

Prichytili ste sa pri tom, že veríte niektorému z uvedených mýtov? A nie je načase zmeniť to? Keď sa Vám na tvrdení väčšiny niečo nepozdáva, tak si to overte a nenechajte sa spútať predsudkami či hlúposťami, ktoré „povedala jedna baba“.

FOTO: freedigitalphotos.net