Rozruch kvôli IARC
Dávnejšie spôsobila organizácia IARC zaoberajúca sa výskumami rôznych druhov rakovín menší rozruch tým, že zaradila červené mäso k potenciálnym karcinogénnym potravinám. Podľa ich výsledkov môže zvyšovať riziko rakoviny konečníka a rakoviny hrubého čreva.
Ide hlavne o výrobky zo skupiny spracovaného mäsa, napríklad párky, salámy, šunky, slanina, klobásy, tlačenky a ďalšie podobné výrobky. Príliš častá konzumácia takýchto potravín údajne výrazne zvyšuje riziko spomenutých druhov rakoviny, takže je na mieste rozumná striedmosť – maškrty si môžete dopriať, ale s mierou raz za čas.
Čerstvého červeného mäsa sa teda nemusíte vzdávať – ak si ho upravíte doma a budete dbať na jeho kvalitu, zdravie si len posilníte.
Ako kupovať mäso a ako mäso skladovať?
Bez ohľadu na to, aký druh mäsa idete práve kúpiť, je dobré dodržiavať základné pravidlá. V prvom rade nikdy, naozaj nikdy, nekonzumujte mäso po záruke; možno nepáchne nijako zvláštne a je po záruke trebárs len jeden deň, i tak nie je vhodné na konzumáciu. Uprednostňovať by ste mali čo najdomáckejšie mäso napríklad od miestnych predajcov alebo od chovateľov z vidieka, ktorí predávajú mäso z domácich ošípaných a chovajú hydinu kdesi na dvore. Aj červené mäso sa dá zohnať od slovenských predajcov alebo aspoň z okolitých krajín. V prípade mäsa sa tiež oplatí hľadať biokvalitu.
Absolútne nikdy nekupujte neoznačené mäso pri ktorom neviete odkiaľ pochádza alebo mäso z ďalekých krajín (mäso dlho putovalo ku konečnému spotrebiteľovi a navyše nie je ani poriadne označené).
Rozmrazené mäso už nikdy nezmrazujte. Správne by ste mali mäso rozmrazovať buď v studenej (nie teplej) vode, v mikrovlnke čo dokáže rozmrazovať, alebo v chladničke. Vždy dodržujte správnu teplotu pri skladovaní mäsa: v mrazničke aspoň -18°C a v chladničke maximálne 4°C.
Mäso a deti
Deti samozrejme môžu jesť mäso a aj by ho jesť mali, len treba jednotlivé druhy dávať do stravy postupne. Spracované výrobky (ako sme už spomenuli patria sem paštéty, salámy, údeniny a i.) dávajte deťom až vo vyššom veku, no mäsko pripravené doma môžu v podstate hneď ako začnete s normálnou stravou. Úplne na začiatku podávajte biele mäsko bez tuku, neskôr jedálny lístok obohaťte o červené mäso, pravdaže máme na mysli tepelne upravené mäso (teda žiaden krvavý steak alebo tatarák).
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: google.com