X

Ako odkladať zimné veci?

Zimné oblečenie už potrebuje svoj odpočinok, a tak ho treba pripraviť na veľkú letnú pauzu. Ako správne odložiť hrubé zimné veci? Odkladáte čižmy správne, aby vám vydržali viac než len jednu sezónu?

 

Vetrovky, kabáty, pleteniny

Základné pravidlo znie: kabáty a vetrovky po skončení sezóny odniesť do čistiarne. Nečistoty totiž najviac znehodnocujú odev, devastujú materiál a keďže sa niekoľko mesiacov nebudú nosiť, nemajú sa ako vetrať na vzduchu. Často sa stáva, že vetrovka nie je nositeľná ďalšiu zimu, pretože vyzerá zničene ako obnosená za niekoľko rokov. Profesionálne čistenie sa postará o vetrovky a kabáty najlepšie.

Kožuchy skladujte na vetranom mieste, kde je trošku chladnejšie. Určite ich nikdy nebaľte do igelitu lebo tým podporíte množenie molí. Ak máte skúsenosti s moľami, napríklad sa u vás objavujú každú zimu, používajte prostriedky proti nim. Preventívne stačí ku kožuchom položiť voňavé levanduľové mydlo, na odstránenie molí kúpite spoľahlivé a voňavé prípravky. Sú moderné, nie ako vtedajšie naftalíny.

Kabáty a vetrovky odkladajte na vešiaky, poskladané by sa skôr znehodnotili. Nezabudnite pre dokonalé uskladnenie hrubé zimné pleteniny v lete aspoň raz vyvetrať. Zaberie vám to len pár minút, stačí vybrať zo skrine, vytriasť a nanovo uložiť.

 

Topánky, zimná obuv

Aj tu platí to isté čo pri oblečení – pred uskladnením na letný odpočinok nechajte zimnú obuv opraviť, pokiaľ je poškodená. Ak ju necháte zahádzanú v komode počas celého leta, v zime už bude úplne nepoužiteľná. Jednotlivé páry potrebujú trošku miesta, nie je dobré ich pohádzať na seba lebo stratia svoj tvar a na nohách už nebudú dobre sedieť.

Vnútro topánok (nielen zimných) ošetrite vždy antibakteriálnym sprejom. Obuv z brúsenej kože čistite nasucho len gumenou kefkou, pričom môžete použiť špeciálny prípravok určený na ošetrenie takéhoto povrchu topánok. Vhodná je aj navlhčená handrička. Každá dobrá predajňa obuvi ponúka aj prípravky na správne čistenie a ošetrovanie topánok.

Kožené topánky prejdite jemne vlhkou kefkou s jemnými štetinami alebo mokrou handričkou, nechajte voľne vysušiť a natrite ochranným krémom určeným na tento povrch obuvi. Gumené topánky môžete čistiť aj mydlom, no vždy ich nechajte voľne vyschnúť, a až potom odkladajte.

Žiadnu obuv nesušte pri radiátore, sálavé teplo neprospieva ani gumákom.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net