Určite Vám už nejeden človek povedal (najčastejšia zrejme rodič), že svet nie je iba o Vás a mali by ste myslieť aj ba druhých. A aj napriek tomu tí, ktorí sú veľkorysí a empatickí, museli začať od seba. Sústrediť sa na svoje vnútro, nájsť svoje bohatstvo a spojenie, ktoré by im umožnilo pozitívne ovplyvnenie sveta. Pozrite sa teda na nižšie uvedené vlastnosti, ktoré môže mať každý z nás. No ak chce byť úspešný, musí tie vlastnosti aj rozvíjať.
1. Sebapoznanie
Naozaj si myslíte že poznáte samého seba? Že samy sebe rozumiete? Ste si vedomý toho, ako sa ľudia cítia a reagujú na to, čo hovoríte a robíte a dokonca aj na Vaše spôsoby? Mnohí ľudia pre svoju vonkajšiu bytosť zmysel a pochopenie nemajú. Žijú zo dňa na deň a z ich reakciami a správaním si často neuvedomujú vplyv ich slov a činností na iných ľudí. Potrvá to trochu času spoznať samého seba – najmä po tej vonkajšej stránke. Vyzvite teda ostatných ľudí, tých, ktorým dôverujete, aby Vám povedali ich postrehy na Vaše správanie a postoj. Nesústreďujte sa len na svoje pozitívne vlastnosti.
Buďte k sebe úprimný a trávte čas učením o Vašich potencionálnych vlastnostiach. Čím viac porozumiete tomu, ako vplývate na ľudí, tým viac ich motivujete k tomu, aby s Vami vytvárali dobré vzťahy. Potom sa môžete rozhodnúť, či chcete zachovať, upraviť, alebo odstrániť Vašu preferovanú budúcnosť.
2. Sebavedomie
Ak neveríte v samého seba, prečo by to mal urobiť niekto iný? Ako úspešný človek musíte chcieť veriť, vedieť kam idete a mať aj nejakú predstavu o tom, ako sa dostať do Vášho cieľa. Byť sebavedomým neznamená byť hneď namysleným. Neznamená to, že musíte mať odpovede na všetky otázky sveta. Ale znamená to, že musíte mať vnútornú silu a schopnosť riešiť situácie alebo prekážky, ktoré Vám môžu vojsť do cesty. Skúseností Vám síce môžu pomôcť, ale v skutočnosti je to kombinácia dôvtipu, odhodlania a pokory, že ľudia (a hlavne Vy samy) budete veriť, že ste naozaj úspešným lídrom.
Vykonajte si akoby inventúru toho, čo robíte dobre. Určťte si svoje oblasti neistoty a pomocou vzdelávania si vytvorte plán, ako tieto oblasti odstrániť. Majte pri tom na pamäti jedno – jediný, kto Vás môže spraviť sebavedomým, ste Vy samy.
3. Sebahodnotenie
Život uteká naozaj rýchlo a príležitosti môžu bežať rovnako rýchlo, ako sa prezentujú. Nemusíte mať vždy čas na prerokovanie s ostatnými, či sú Vaše schopnosti dostatočné na prijatie výzvy. Napriek tomu je však potrebné posúdiť, či ste na správnej ceste, alebo je nevyhnutná okamžitá zmena. Podpora samého seba je skvelá, ale ak nemôžete byť realistický k svojim úrovniam a obmedzeniam, môžete naraziť a pohorieť viac, než ste očakávali. Nikto iný by Vás však nemal poznať lepšie ako Vy samy.
Vykonajte diagnostiku samého seba – odhaľte svoje slabé stránky a konania. Svoje nedostatky si tak môžete potom zlepšiť učením, partnerstvami či delegáciou. Radosť z úspechu ďaleko prevyšuje smútok zo zlyhania.
4. Sebaovládanie
Žiadny úspech nepríde jednoduchou cestou. Vyžaduje si sústredenie a odhodlanie. Rast úspechu nastane v prípade dôkladnej analýzy a cvičeného výkonu. Nezlučiteľné pokusy uspieť zlyhávajú častejšie. Keby ste si úspech mohli len tak vziať na mušku a trafiť, oveľa viac ľudí by tak na svete bolo úspešných. Ale ľudia, ktorí nakoniec zvíťazia sú ti, ktorí na to idú postupne a pravdivo. Sebaovládanie Vás udrží na priamej čiare a zabráni tak rozptýleniu alebo úteku od poblémov a výziev.
Aj keď nie ste rodený plánovač, zapíšte si Vaše kroky k úspechu postupne. Použite svoje schopnosti na pochopenie práce, ktorú musíte urobiť – ak sa teda chcete dostať k úspechu. Potom sa zameriavajte na svoje pokroky, takže budete môcť povedať, kde ste boli svojim najväčším podporovateľom, alebo naopak, najhorším nepriateľom. Ak to už pochopíte, zvyšok je už len na Vás.
FOTO: freedigitalphotos.net