X

Život s plochými nohami

Ploché nohy sú problémom nielen detí, ale aj mnohých dospelých. Zatiaľ čo u detí sa dá táto porucha relatívne rýchlo vyriešiť cvičením a vhodnou obuvou, u dospelých to však už rozhodne také jednoduché nie je. Ploché nohy sa často stávajú problémom, ktorý sa povlečie až do konca života. Sú spôsobene deformáciou chodidla, presnejšie poklesom priečnej či pozdĺžnej klenby nohy, prípadne oboch naraz. Ploché nohy nespôsobujú výlučne len bolesti nôh, ale aj celého nosného aparátu ľudského tela.

 

K získaniu deformácií nohy v negatívnom zmysle slova napomôže nielen nevhodná obuv, ale aj faktory, ktoré rozhodne neovplyvníme. Tento problém je často vrodený, závislý od dedičnosti. Získaná deformácia nôh sa nadobúda až počas života, a to nadmerným tlakom na chodidlá v prípade obezity, zlou obuvou či hormonálnymi zmenami. Prejavmi tejto poruchy je najmä puchnutie nôh v oblastiach členku či celého chodidla, častý výskyt otlakov až vykrivenie palca spojené s nadmerným napätím šliach. Keďže chodidlá sú akýmsi základom tela, zle rozložený tlak vplýva aj na kríže, krčnú chrbticu a spôsobuje aj bolesti hlavy.

Najčastejšou liečbou plochých nôh je cvičenie. Odporúča sa najmä gúľanie loptičky medzi styčnými plochami chodidiel či rozťahovanie a sťahovanie prstov na nohách. Najlepšou a najkomfortnejšou terapiou je však chodenie na boso. To prispeje k správnemu rozloženiu tlaku, posilneniu svalov chodila a náprave jeho postavenia. Ortopéd na ploché nohy zvyčajne predpíše ortopedické vložky, avšak tie len zmierňujú možné bolesti pri nosení obuvi.

Ak trpíte problémom s plochými nohami, mali by ste rozhodne vyhľadať pomoc odborníka. Dôležitá však je aj správna životospráva, tak aby ste vaše nohy nezaťažovali kilami navyše.

FOTO: freedigitalphotos.net