X

Vitamíny – zdraviu prospešné alebo prudko smrteľné?

Vitamín A, B, betakarotén, vitamín C, vitamín D, Koenzým Q10,…..a mnoho ďalších vitamínov  sa čoraz častejšie stávajú súčasťou nášho každodenného života. Berieme ich či už  kvôli imunite alebo zlepšeniu kvality nášho života , no neuvedomuje si že dlhodobejšie užívanie takýchto uznávane“ prospešných“  látok nám môže naopak ublížiť a niekedy náš život aj viac-menej znehodnotiť. Verte či neverte, akákoľvek krabička vitamínov s nápisom 100% na prírodnej báze je len maskovaním liekov, ktoré sú synteticky modifikované.

 

Tichý zabijaci

Ak ste sa rozhodli  pred letom obohatiť svoj denný jedálniček napríklad o takú tabletku betakaroténu každý deň kvôli peknému  opáleniu, mali by ste prehodnotiť toto rozhodnutie.  Z nedávneho výskumu vedcov skúmajúcich vplyv vitamínov na život človeka a percento úmrtnosti sa zistilo že medzi vitamínmi ktoré si kupujete v lekárňach alebo drogériách sa nájdu aj také, ktoré nášmu telu škodia. Medzi vitamíny ktoré sú pre nás nebezpečné patrí aj vyššie spomínaný betakarotén ktorý zvyšuje percento úmrtia až o 7%. Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj vitamín E ( 4%) a vitamín A ktorý zvyšuje úmrtnosť až o šokujúcich 16% ! Dôvod prečo pôsobia vitamíny v našom tele ako jed  je pre vedcov zatiaľ záhada. Hlavne kvôli tomu chcú niektorí lekári dosiahnuť to, aby boli vitamíny vydávané výlučne na predpis.

 

Neškodná náhrada

Keďže naše telo vitamíny potrebuje, musíme ich aj prijímať. Skúsme byť k svojmu telu ohľaduplný a nahraďme umelé vitamíny zo škatuliek, prírodnými náhradami ako sú napríklad brokolica, tekvicové semienka, červený melón, paradajky alebo orechy. Existuje nespočetne veľa druhov ovocia a zeleniny, ktoré sú priam napumpované vitamínmi a zdraviu prospešnými látkami ktoré si naše telo vyžaduje.

Napísala:  Lucia Šariková

FOTO: freedigitalphotos.net